Gumilövedékekkel oszlatták a tüntetőket Isztambulban
A török rendőrség erőszakkal lépett fel az isztambuli városháza előtt tiltakozó több ezer tüntetővel szemben, akik Ekrem Imamoglu polgármester letartóztatása miatt vonultak utcára.
Az Isztambul belvárosában kialakult feszült helyzetben a rohamrendőrség gumilövedékeket és jelentős mennyiségű könnygázt vetett be a tüntetők ellen, mindezt annak ellenére, hogy Özgür Özel, az ellenzéki CHP párt vezetője nyomatékosan figyelmeztette a rendfenntartó erőket az erőszak alkalmazásának következményeire.
A szerda hajnali letartóztatást követően immár második napja tartó demonstrációk résztvevői között jelentős számban képviseltetik magukat egyetemi hallgatók, akik közül a Galatasaray Egyetem 24 éves hallgatója, Basak Cohce az AFP tudósítójának elmondta, hogy a letartóztatás egyértelműen politikai indíttatású, amelynek célja Imamoglu elnöki ambícióinak meghiúsítása és az ellenzék elnyomása.
A hatóságok eközben rendkívüli intézkedéseket léptettek életbe a további tüntetések megakadályozására, amelynek keretében lezárták a török tiltakozások emblematikus helyszínét, a Taksim teret, valamint jelentősen korlátozták a közösségi média és az internet elérhetőségét is a 16 millió lakosú metropoliszban. Mindemellett Ali Yerlikaya belügyminiszter bejelentette, hogy 37 személyt vettek őrizetbe „provokatív” online tartalmak közzététele miatt.
A korrupciós és terrorizmussal kapcsolatos vádakkal őrizetbe vett Imamoglu ügyvédein keresztül üzent támogatóinak, és határozott fellépésre szólította fel a nemzetet és a bírói testületet az igazságszolgáltatás függetlenségének védelmében. Az 53 éves politikus, aki Recep Tayyip Erdogan elnök legfőbb politikai riválisának számít, már korábban is a támadások célkeresztjébe került, ugyanis az Isztambuli Egyetem visszavonta diplomáját, ami azért lényeges, mert a török törvények értelmében az elnökjelölteknek felsőfokú végzettséggel kell rendelkezniük.
NE HAGYD KI
A politikai feszültség súlyos gazdasági következményekkel is járt, ugyanis a polgármester letartóztatásának híre megrengette a török pénzpiacokat és jelentős nyomást gyakorolt a líra árfolyamára, aminek következtében a török központi bank bejelentette, hogy szükség esetén devizatartalékainak felhasználásával stabilizálja a nemzeti valutát.