Ismét változtatott koronavírussal kapcsolatos ajánlásain a WHO
A korábban gondoltakkal ellentétben úgy tűnik, a tünetmentes fertőzöttek mégsem terjesztik jelentős mértékben a koronavírust.
A korábban gondoltakkal ellentétben úgy tűnik, a tünetmentes fertőzöttek mégsem terjesztik jelentős mértékben a koronavírust.
A WHO legfrissebb kutatásai alapján a tünetek nélküli koronavírus-fertőzöttek mégsem járulnak hozzá nagy mértékben a fertőzés terjesztéséhez, ezért az Egészségügyi Világszervezet kétségbe vonja egyes kutatók aggodalmát, akik attól tartanak, hogy a betegséget épp a tünetmentes fertőzők miatt lesz nagyon nehéz feltartóztatni.
Vannak néhányan, különösen a fiatal és egészséges személyek, akik úgy válnak koronavírus-fertőzötté, hogy közben semmit sem éreznek, vagy pedig csak nagyon enyhe tünetek jelentkeznek, míg másoknál néhány nap után már megjelennek a koronavírus-fertőzés első jellegzetes tünetei.
Korábban úgy gondolták, hogy az ilyen, vagyis tünetmentes fertőzöttek lehetnek a vírus igazi terjesztői, hiszen ők maguk sem tudják, hogy fertőzöttek, ezért bátrabban mennek közösségekbe, ám a WHO most azt mondja, bár előfordulhat, hogy a tüneteket nem produkáló betegek megfertőznek másokat, nem ez a fertőzés továbbadásának fő módja.
Dr. Maria Van Kerkhove, a WHO szakértője szerint:
„A rendelkezésre álló adatokból azt látjuk, hogy továbbra is ritka az, amikor egy tünetmentes fertőzött egy másik személynek átadja a betegséget.”
Ennek fényében a WHO azt tanácsolja a kormányoknak, hogy ezentúl a tüneteket produkáló fertőzöttek elkülönítésére és a vele kapcsolatba lépők felkutatására helyezzék a hangsúlyt, ugyanakkor a kérdést továbbra sem zárták le teljesen, hiszen, mint Kerkhove elmondta, további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy minden kétséget kizáró válasz találjanak arra a felvetésre, hogy a vírus tünetmentes koronavírus-fertőzöttek által is terjedhet.
Amennyiben bebizonyosodik, hogy a tünetmentes fertőzöttek mégsem képesek a vírus továbbadására, úgy annak komolyabb politikai következményei is lehetnek, hiszen több országban, többek között az Egyesült Államokban is épp ez volt az egyik oka annak, hogy a társadalmi távolságtartás „intézményét” bevezették.
Kapcsolódó hír: