Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Robbanódronokkal lehet tele Irán fegyverarzenálja?

Biztonsági elemzők egy csoportja szerint meglehetősen komoly aggodalmat okoz Irán drónfegyver-programja, miután halálos támadást indítottak egy hajó ellen Omán pratjainál.

...svg content...Fotó: Illusztráció/MTI/EPA/Jajha Arhab
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A „kamikaze UAV-k”, vagyis az úgynevezett pilótanélküli légi járművek pont úgy lettek tervezve, hogy amikor becsapódnak egy felületbe, azonnal felrobbanjanak. Az elemzők szerint pedig ez Teherán fegyverprogramjának a kulcsfontosságú része lehet.

Habár tagadták az érintettséget, Irán állhat a halálos dróntámadás mögött, amelyben egy brit tengerész és a hajó román kapitánya életét vesztette Omán partjainál. Ennél a támadásnál is a robbanódronokat használhatta fel Irán, hogy jelezze erejét a régióban. Soron kívül A havazás megbénította a vasúti közlekedést – masszív késések és kimaradó járatok

Daniel Roth biztonsági elemző a Metronak adott nyilatkozatában fejtette ki, hogy Irán támadásai a Perzsa-öbölben nagyon komoly fenyegetést jelentenek az öböl kereskedelmére, a számos rablótámadás és elterelés mellett:

„Irán az öblöt úgy kezeli, mintha egy magántó lenne, ezért nem kívánja megosztani arab szomszédjaival azt. Ennek érdekében pedig mindent megtesznek, hogy a nemzetközi vizeken való szabad navigáció szabadságát megsértsék”

Roth szerint ez egy árnyékháború része, amit Irán vív az öbölben, amely egyre több hajót ránt bele már a konfliktusba. A biztonsági elemző pedig megindokolta, hogy miért indíthatta el Teherán ezt az árnyékháborút:

„Az ős perzsa történetre és a nagyhatalom státuszra való önhivatkozást erősen sérti, hogy az amerikai ellenségnek tengeri bázisa van Bahreinben és gyakran be is veti az Öbölben a hajóit, ami hatalmas pofon Teheránnak”

Mivel Iránnak nincsenek jelentősebb globális kapacitásai, ezért inkább a „saját hátsókertjében” próbál rendet teremteni – véli Roth. Meglátása szerint különösen azok a hajók vannak veszélyben, amelyek Izraelhez tartoznak.

Roth ugyanakkor kiemelte, hogy Teherán már brit és dél-koreai hajókra is rárontott már, sokszor bosszúként, például akkor, amikor szankcionáltak egy iráni olajtankert, amiért az Aszád rezsimnek szállított nyersanyagot.

A szakértő szerint éppen a korlátolt kapacitások miatt kezdett el más fronton erősíteni az ország, így esett a választás a robbanódrónokra. Kiemelte: ezek az iráni fegyverprogram kulcselemei, amiket már amerikai, izraeli, szíriai, iraki és szaúdi célpontok ellen is bevetettek.