Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Irán egy nagyon fontos atomegyezményt írhat alá

Kazem Gharibabadi, a Bécs-központú nemzetközi szervezetek állandó iráni küldöttje úgy fogalmazott, hogy Irán teljes mértékben támogatják a Atomsorompó Egyezményt, melynek végső célja a teljes nukleáris fegyverarzenál globális leépítése.

...svg content...Vonszan, 2019. október 3. A KCNA észak-koreai állami hírügynökség által 2019. október 3-án közreadott kép Észak-Korea újabb rakétakísérletérõl a Vonszan-öbölben október 2-án. A víz alatti platformról indított lövedék mindössze 450 kilométeres távolságban csapódott vissza a Japán-tengerbe, röppályájának tetõpontja ugyanakkor 910 kilométeres magasságban volt. A phenjani rezsim egy nappal azután hajtotta végre újabb rakétakísérletét, hogy Csö Szon Huj észak-koreai külügyminiszter-helyettes kedden bejelentette, országa kész szakértõi szinten felújítani az Egyesült Államokkal kezdett, de több hónapja megszakadt atomleszerelési tárgyalásokat. MTI/EPA/KCNA
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Kazem Gharibabadi, a Bécs-központú nemzetközi szervezetek állandó iráni küldöttje úgy fogalmazott, hogy Irán teljes mértékben támogatják a Atomsorompó Egyezményt, melynek végső célja a teljes nukleáris fegyverarzenál globális leépítése.

Sokan tartottak és tartanak Irán atomprogramjától, ugyanis a kétes vezetésű teokráciát sokan gyanús szemmel figyelték, hogy nem atomerőmű és nukleáris energia céljából kezdtek bele az urániumdúsításba, hanem atomfegyver megépítése lehet esetükben a végső cél. Soron kívül A havazás megbénította a vasúti közlekedést – masszív késések és kimaradó járatok

Ennek a globális gyanúnak a fényében pedig érdekeset nyilatkozott Kazem Gharibabadi, aki elmondta, hogy Irán teljes mellszélességgel kiáll a globális nukleáris fegyverarzenál leépítése mellett, és kiállnának egy olyan egyezmény mellett, mint amilyen az 1968-as Atomsorompó Egyezmény – írja a Sputnik News.

„Erősen hiszünk abban, hogy le kell állítani az összes atomfegyver-tesztet, és a nukleáris tölteteket fejlesztését, valamint fel kell hagyni ezen fegyverek mennyiségi és minőségi javításaival is. Ez lenne az első nagyon szükséges lépése a nukleáris fegyverek leszerelésének”

mondta.

Gharibabadi egyébként egy 1996-ban megkötött, de még mindig nem hatályban lévő multilaterális egyezmény kapcsán tette a megjegyzéseket, mely lényegében az 1968-as fejújítás és kiterjesztése lenne, amint hatályba lép.

Az egyezményt már 184 ország írta alá, ám tán a legfontosabb országok még mindig nem: Egyesült Államok, Izrael, Kína, India, Pakisztán, Észak-Korea és Irán sem. Egy közös van ezekben az országokban, hogy mindannyian atomnagyhatalmak, és rendelkeznek atomfegyverekkel.

Ennek kapcsán Gharibabadi kritizálta is az USA megközelítését az egyezményét, elmondása szerint attól tart Irán, hogy az egyezmény ellenére Washington tovább fogja folytatni az atomfegyverek fejlesztését, és így aláássák a nemzetközi békét és biztonságot.