Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Ingyen BKK-bérleteket osztogat a terézvárosi önkormányzat, balhé lett belőle

Nem mindennapi kedvezményben részesítik a 26 éves korukat még be nem töltött kerületi diákokat.

...svg content...Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Belföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A terézvárosi önkormányzat a következő két hétben levélben tájékoztatja a 14 és 26 év közötti, kerületi lakcímkártyával rendelkező diákokat és családjaikat, miszerint a BKK-bérlet támogatási keretében ingyen adják a kerületi diákoknak a budapesti közösségi közlekedést lehetővé tevő bérletet – írja az Index. A lap szerint a fiataloknak nyújtott kedvezmény a korábbi években is elérhető volt, de csak az alap- vagy középfokú, nappali tagozatos oktatásban résztvevő diákoknak, s a 2023/2024-es tanév első szemeszterében 1117 jogosult volt, de csak 60,2%-uk vette át a BKK-bérletszelvényt.

Tavalyhoz képest annyi újdonság van, hogy a középiskolások mellett immár a nappali tagozatos felsőoktatásban tanulókat is bevonják a kedvezményezetti körbe. A lap hozzáteszi, a közoktatásban és a felsőoktatás nappali tagozatán tanulók diákbérletének ára jelenleg 3450 forint, s az önkormányzat a támogatás igényléséről csaknem 3700 levelet küld ki az elkövetkezendő napokban, ennyien tartoznak ugyanis a 14 és 26 év közötti korosztályhoz. Ám közülük nem mindenki jogosult, ezt támasztja alá az is, hogy az idei éves költségvetésében erre a célra csak 23 millió forintot különített el a kerület – jegyzi meg a lap. Soron kívül Kelenföld: szombat hajnaltól menetrend szerint közlekednek a vonatok

Az utazási bérletekkel támogatott diákok családjainak jövedelemvizsgálatát tavaly májusban törölte el a terézvárosi képviselő-testület. (A BKK járatain minden 14 év alatti gyerek ingyen utazhat.) A családok körében népszerű intézkedés többek szerint azonban egyszerű populizmus, mondván, egyáltalán nem vizsgálják a rászorultságot, így a kiadások egy része csupán a népszerűség növelésre elszórt közpénz. Erre vonatkozóan Soproni Tamás momentumos polgármester azt mondta, hogy ez a támogatás nem elsősorban szociális, sokkal inkább várospolitikai célt szolgál: azért adnak például 70 ezer forintot kerékpárra vagy épp BKK-bérletet a fiataloknak, hogy minél többen és minél fiatalabban értsék meg, hogy a közösségi közlekedés és a „szelíd közlekedési módok” a leghatékonyabbak a városban.

Ezt követően azt is hozzátette, hogy a támogatással nemcsak a gyerekeket, hanem szüleiket is arra akarják ösztönözni, hogy ne az autót válasszák az iskolába járáshoz. A döntéssel Bálint György, a polgármesteri székért szintén ringbe szálló politikus is egyetért, aki a zöldszempontokon túl azt hangsúlyozza, hogy ezzel a kerület autóforgalmának csökkentéséhez is hozzájárul a kerület. Az Index hozzáfűzi, hasonló gesztusra más budapesti kerületekben (V. kerület, II. kerület) is találni példát, de korábban arról is beszámoltunk, hogy kiderült, a Katona József Színházba kedvezményes jegyeket hirdetett saját tagjainak Gyurcsány Ferenc pártja, a Demokratikus Koalíció (DK).

A DK üzenete szerint egy új, aktuális lehetőséggel szerették volna meghálálni a címzetteknek, hogy ők is a közösség tagjai, amely által a párttagok november végéig 20-30%-kal vehettek olcsóbban jegyeket a Katona előadásaira. Ennek kapcsán Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója úgy fogalmazott, „megengedhetetlen, amit a Katona József Színház csinált”. Majd kiemelte, kedvezményt csak nehezebb sorsúaknak, bármilyen nehézséggel élő társadalmi csoportnak ajánlhat fel egy felelős színház. „Ez egyébként a feladata is egy teátrumnak” – jegyezte meg.