Hömpölygő hullámokon lovagol az infláció, megállíthatatlan a pénzromlás Magyarországon
Sokkoló inflációs adatok érkeztek nemrég, amelyekkel korábban egyetlen szakértő sem számolt.
A KSH legutóbbi jelentéséből kiderült, januárban 7,9 százalékkal nőttek a fogyasztói árak egyetlen év alatt – ilyen magas áremelkedési ütemre egyetlen hazai szakértő sem számított.
Az egész világon az inflációs meglepetések korát éljük, ami a jegybankoknak komoly fejtörést okoz. A covid miatt még most is kereslet-kínálati súrlódások vannak, alapanyaghiányok nehezítik a termelést, időszakos korlátozások lépnek életbe, és elszálltak az energiaárak – ez csak néhány probléma a legtöbb országot sújtó kihívások közül – olvasható a Portfolio elemzéséből.
A lap szerint a magyar lakosság helyzete az év elején három dolog miatt különbözött. Az egyik, hogy nálunk a munkaerőhiányon kívül még a 20 százalékos minimálbéremelés is tetézte az inflációt.
A másik, hogy a költségvetési konszolidáció helyett rengeteg pénz hullik a családokra és a nyugdíjasokra az szja-visszatérítés és a 13. havi nyugdíj formájában, ami tovább fűti az egyébként is erős keresletet.
A harmadik pedig az, hogy a rezsi befagyasztása miatt az energiaárak robbanása közvetlenül nem érinti a lakosságot – azonban a cégek magasabb energiaárai nálunk is beépülnek más termékek és szolgáltatások árába.
Magyarország gyakorlatilag az ár-bér spirál kapujában van, amit csakis gyors monetáris konszolidációval lehetne megakadályozni, ám éppen ezekben a napokban 1 000 milliárd forint áramlik a gazdaságba szja-visszatérítés és 13. havi nyugdíj révén, ami tovább rontja a helyzetet – írta a portál.