Az inflációval karöltve az államok adóssága is az eget verdesi
Már a koronavírus-járvány előtti időszakban is rekordmagas volt az adósság, a pandémia kitörését követően pedig már olyan kihívásokkal kell szembenézniük az országoknak, amelyekre eddig egyszer sem volt példa.
Az IMF tanulmányából kiderült, 2020-ban a második világháború óta a legnagyobb egyéves adósságnövekedést figyelhettük meg, a globális adósság 226 billió dollárra emelkedett, miközben a világot globális egészségügyi válság és mély recesszió sújtotta.
A globális adatbázis legújabb frissítése alapján a globális adósság tavaly 28 százalékponttal a GDP 256 százalékára emelkedett, melynek valamivel több mint felét az állami hitelfelvétel tette ki, mivel a globális államadósság-ráta a GDP 99 százalékára, rekordszintre ugrott. A nem pénzügyi vállalatok és a háztartások magánadóssága szintén új csúcsokat ért el.
Az adósságnövekedés mértéke leginkább a fejlett gazdaságokban jelentős, ahol az államadósság a 2007-es szintről, a GDP mintegy 70 százalékáról 2020-ra a GDP 124 százalékára emelkedett. A magánadósság ugyanebben az időszakban mérsékeltebb ütemben, a GDP 164 százalékáról 178 százalékára emelkedett.
Az államok adóssága 2021-ben a teljes globális adósság közel 40 százalékát teszi ki, ami az 1960-as évek közepe óta a legmagasabb arány. Az államadósság 2007 óta tartó felhalmozódása nagyrészt a két nagy gazdasági válságnak, a globális pénzügyi válságnak, majd a koronavírus-járványnak tudható be.