Az indiai koronavírus-mutáció túlreagálása sokkal súlyosabb károkat okozhat, mint maga a kórokozó
Szakértők úgy gondolják, hogy az a folyamat, amit a média és a politikusok az indiai covid-variáns apropóján eszközöltek, jelentősen ronthatják a közhangulatot, továbbá tudománytalanok.
A brit egészségügyi hatóságok Boris Johnson miniszterelnök korábbi kijelentése után azt tervezték, hogy júniusban ismét szigorítanak majd a lezárásokon, ám a kormányfő hamar meggondolta magát, és az indiai covid-törzs megjelenése ellenére a teljes nyitás mellett döntött, ami következő hónap 21-éig végbemehet.
A brit SAGE vészhelyzetekkel foglalkozó tudományos tanácsadó csoport pénteken közölte, nincs rá bizonyíték, hogy a nemrég detektált B.1.617.2 indiai variáns 40 százalékkal intenzívebben képes terjedni, mint azt korábban feltételezték.
A JUNIPER pandémiakutató csoport tudósai figyelmeztettek, hogy a megváltozott fertőzési mutató korántsem igaz a lakosság teljes rétegére, sokkal inkább véletlenszerű gócpontokról van szó, amelyeket egyszerű tesztelésekkel kordában lehet tartani.
Hivatalos közleményükben azt írták, az indiai koronavírus-mutációval kapcsolatos óvintézkedések túl lettek reagálva, mivel a felmerülő negatív hatások csekélyek ahhoz képest, mint ami a harmadik járványhullámban történt – olvasható a Szputnyik hírportál beszámolójában.
A tudományos bizonyítékok és a brit állami szervek jelentése ellenére Németországban mégsem történt változás, Angela Merkel kancellár például a legutóbbi virtuális G20 csúcstalálkozón arról beszélt, szerinte az indiai koronavírustörzs veszélyezteti Európát, ezért mihamarabb cselekedni kell.
Ezzel szemben Boris Johnson már óvatosabban nyilatkozott, és inkább a nyitás felé orientálódott, amit június 21-ig realizálni szeretne, a kormányfő ugyanis kitart a SAGE és a JUNIPER ajánlásai mellett, bár az is igaz, korábban ő is inkább saját feje szerint cselekedett.