Ilyen közel még sosem volt Európa utolsó diktatúrájának megdőlése
A volt Keleti Blokk harminc éve lezárt múltjának utolsó pislákoló fénye Alexander Lukashenko, Fehéroroszország könyörtelen diktátora. Országa az utolsó hagyományos, keményvonalas diktatúrának tekinthető Európában.
A volt Keleti Blokk harminc éve lezárt múltjának utolsó pislákoló fénye Alexander Lukashenko, Fehéroroszország könyörtelen diktátora. Országa az utolsó hagyományos, keményvonalas diktatúrának tekinthető Európában.
A Szovjetunió felbomlását követően számos ország esetében ugyanaz a tendencia volt megfigyelhető: vagy az addigi helyi pártfőtitkár, vagy valami befolyásos főnök vette át az uralmat, és a formális függetlenséget követően diktatúrává züllesztette az adott országot. Ez történt Közép-Ázsia számos országában, például Kazahsztánban, Türkmenisztánban és Üzbegisztánban is.
A történet hasonló Fehéroroszország esetében is, ahol a függetlenedést követően Alexander Lukashenko, korábbi TSZ-elnök lett a vezető, még 1994-ben. A most 65 éves vezető vasmarokkal uralkodott a belarusz népen, és a lassan 30 éves elnöki karrierjét elnézve az emberi jogokat inkább opcióként kezelte, mintsem kötelezően betartandó és sérthetetlen jogként.
Lukashenko a hatodik terminusára készülne elnökként, azonban most van a legnagyobb esélye annak az elmúlt 26 év során, hogy ez ne sikerüljön neki. Fehéroroszországban több esemény is zajlik egyszerre, ami meggyengítette az eddig megkérdőjelezhetetlennek tűnő Lukashenko-diktatúrát, így a fehérorosz népnek ott lehet a fény az alagút végén.
Először is van egy nagyon erős és népszerű kihívója Svetlana Tikhanovskaya személyében, aki a férje helyébe lépett a diktátor kihívására. Az országban népszerű bloggernek tekinthető férjét, Sergei Tikhanovskyt ugyanis megakadályozták abban, hogy induljon Lukashenko ellen, és még börtönbe is került. Hasonlóan járt két másik potenciális kihívó, Valery Tsepkalo és Viktor Babaryko is.
Ne hagyd ki:
A második fontos tényező, hogy a második világháború hatásaira már egyre kevésbé emlékeznek az emberek. Ez azért nagyon fontos, mert Lukashenko már csak főként az idősebbek körében népszerű, akik még emlékeznek a háború borzalmaira: a nácik fehérorosz vérontására, a lakosság harmadának elvesztésére, ami végső soron kiváltotta a nyugat-ellenességet a fehéroroszok körében.
Harmadik szempont a koronavírus, amit Lukashenko tipikusan úgy kezelt, mint ahogy egy megszállott személyi kultuszfüggő diktátortól várná az ember. Az ideológiából következő teljesen ellentétesen reagált a nyugattal, így amíg Európa nagy része vesztegzár alá vonult, addig Lukashenko büszkén hirdette, hogy ő ezt nem tette, megmentve így a fehérorosz gazdaságot.
Lukashenkónak voltak meredek kijelentései, egyik alkalommal azt állította, a koronavírus gyógyítható vodkával és egy kis szaunázással. Azt is többször mondta, hogy a nyugatnak nem a vírus, hanem a vírustól való a pánik az igazi baja. A megszólalások és a cselekedetek okán pedig egyre több belarusz értékeli úgy, hogy a vezető megöregedett, és nincs teljesen tisztában a helyzetek súlyával.
Ne hagyd ki:
Negyedik nagyon fontos szempont, hogy az eddigiek során főszövetségesnek tekinthető Oroszországgal, és Vlagyimir Putyin elnökkel rendkívül megromlott az egykoron pompázó viszony. A fehérorosz gazdaság nagymértékben függ az orosz olajtól, a GDP egy jelentős részét adják a különböző olajfinomítók, melyekkel az Oroszországból érkező szénhidrogént dolgozzák fel.
A kapcsolat jelentősen megromlott éppen ennek mentén, ugyanis Moszkva már nem adja árengedménnyel az olajt és a földgázt Lukashenkónak. A zátonyra futó kollaboráció vége a múlt héten tetőzött, amikor Minszk közelében 33 orosz embert tartóztattak le azzal a váddal, hogy egy Wagner nevű zsoldos csapat tagjai, és terrorcselekményt akartak elkövetni.
Ezen tényezők összesítve pedig reményt adhatnak a fiatalabb fehéroroszoknak, hogy végre megszabadulhatnak a 26 éves rémuralomtól, és akár a nyugatiasodás útján is elindulhatnak. Svetlana Tikhanovskaya támogatottsága jelenleg nagyon magas, ami viszont kérdés, hogy mennyire lesz tiszta a választás, erre ugyanis Fehéroroszország esetében eddig nem sok példa volt.
Ne hagyd ki: