Ilyen brutális áremelkedések mellett mi lesz a nyugdíjasokkal?
Az infláció, az élelmiszerárak és a megélhetési költségek már csillagászati mértékeket súrolnak, így adódik a kérdés, hogy mi lesz a nyugdíjasokkal, akik már a válság előtt is olykor küzdelmesen tudtak csak bevásárolni.
Az ATV Híradója legfrissebb riportjában a brutálisan elszálló árakat vette górcső alá Magyarországon, melyek már szinte mindenkit érintenek, legfőképpen pedig a rendkívül alacsony ellátást kapó nyugdíjasokat. A Híradó stábja ellátogatott egy üzletbe, hogy felmérje, milyen mértékű volt a drágulás a közelmúltban, az eredmények pedig több mint lesújtóak.
A kilós kenyér 43 százalékkal, a 10 darabos tojás pedig 20 százalékkal kerül többe, mint szeptemberben, a paradicsom kilója duplájára drágult. Ennek okán pedig a legtöbben kétszer is meggondolják, mielőtt egy alapvető terméket a kosarukba helyeznek, ezt pedig a KSH adatai is alátámasztják: 35 százalékos élelmiszer-inflációt mértek.
„Nem minőségi árut veszek. Olcsóbb mosószert, öblítőt, olcsóbb ketchupot, mindenből. Minőségileg kicsit rosszabbat”
– osztotta meg az ATV stábjával egy vásárló.
Egy másik vásárló úgy nyilatkozott, inkább mindenből kevesebbet vesz, így próbál spórolni. Egy hónappal ezelőtt az ATV bevásárlókörútján 5717 forintot hagyott a kasszánál, úgy, hogy kizárólag alapvető élelmiszereket vásároltak. Az októberi bevásárlásnál ugyanazon termékeket a szalagra helyezve azonban már 6422 forintot fizettek, ami 11 százalékos áremelkedést jelent az előző hónaphoz képest.
A kilós barna kenyér 43 százalékkal, a 10 darabos tojás 30 százalékkal, míg a 200 grammos csigatészta 24 százalékkal drágult mindössze egy hónap leforgása alatt; a paradicsom kilójának ára pedig megduplázódott. Apró pozitívumként azonban azt is meg lehet említeni, hogy a tej, a tejföl és a margarin ára változatlan maradt, míg az alma kilója 30 százalékkal csökkent.
Noha a nyugdíjasok emelésre számíthatnak novembertől, még így is őket érinti a leginkább ez a brutális áremelkedés. Karácsony Mihály, az Országos Nyugdíjas Parlament Egyesület elnöke ennek kapcsán rendkívül elkeserítő kijelentést tett:
Raskó György agrárközgazdász szintén lesújtó hírekkel szolgált: az élelmiszerek ára jövő januárig vagy februárig garantáltan tovább fog növekedni, hiszen egyre csak növekednek az agrárköltségek is, és az energiaválság is most üt be: