Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kiderült, hány illegális bevándorlót szállítottak vissza tavaly az olaszok

Sok ezer migránst utasítottak ki Olaszországból, akiket Líbiába és Tunéziába szállítottak vissza.

...svg content...Fotó: Illegális bevándorlók érkeznek az észak-olaszországi Genova kikötõjébe 2024. július 11-én. A Sea Eye német nem kormányzati szervezet migránsok szállítására specializálódott hajója a Földközi-tengeren fedélzetére vett 174 illegális bevándorlóval, köztük gyermekekkel és nõkkel futott be az észak-olaszországi kikötõbe. MTI/EPA/ANSA/Luca Zennaro
Európa

Szabó Kata

Szerkesztő

Több mint hatvanhatezer migráns érkezett az olaszországi partokra 2024-ben a belügyminisztérium adatai szerint, amely bejelentette, hogy újra kívánja indítani az albániai táborok működtetését. A tárca honlapján összesített adatok azt mutatják, hogy tavaly 66 317 bevándorló érkezett. Köztük vannak a Lampedusa szigetén és az ország déli partszakaszain csónakokkal és kisebb hajókkal kikötő csoportok tagjai és azok, akik a civil szervezetek hajóin érkeztek, valamint a balkáni útvonalon Olaszországba belépett személyek.

Az utóbbi három évben 2024-ben érkeztek a legkevesebben. 2023-ban több mint 151 ezren léptek be Olaszországba, 2022-ben pedig 105 ezer fölött volt az érkezők száma. „Tavaly 60 százalékkal csökkentettük az illegálisan belépők számát az azt megelőző évhez képest, és 38 százalékkal 2022-höz képest. Egymást követő második évben emeltük a kiutasított migránsok elszállítását az országból, tavaly 16 százalékkal, 2023-hoz képest” – nyilatkozta Matteo Piantedosi belügyminiszter az Il Secolo XIX hírportálnak. Soron kívül Zsigó Róbert: 3,2 százalékkal emelkednek a nyugdíjak januártól

A miniszter az észak-afrikai országok hatóságaival kialakított együttműködésnek tulajdonította az eredményeket. Elmondta, hogy Róma jobboldali kormánya az utóbbi két évben elérte, hogy Líbia és Tunézia saját partjain tartóztassa fel az indulókat, aminek köszönhetően közel 192 ezren nem tudtak tengerre szállni. Ezen kívül sikerült elérni, hogy a két ország visszafogadja az Olaszországból kiutasítottakat: 2024-ben több mint 21 ezer migránst szállítottak vissza Líbiába és Tunéziába.

Sokan érkeztek Bangladesből

Így is Líbiából és Tunéziából érkezett az illegális bevándorlók nagy része Olaszországba. A tavaly érkező több mint 66 ezer ember 63 százaléka Líbiából kelt át a tengeren, további 29 százalék pedig Tunéziából, öt százalékuk Törökországból indult el, kevesebb mint két százalék Algériából.

Nemzetiséget tekintve a 2024-ben érkezők közel húsz százaléka Bangladesből származott. Az olasz belügyi tárca információi szerint Bangladesből repülővel teszik meg az utat Líbiáig, ahol emberkereskedők teszik őket hajóra. A második legnépesebb csoportot tavaly a szíriaiak alkották, majd a tunéziaiak, egyiptomiak következtek. Bangladest, Tunéziát és Egyiptomot az olasz kormány biztonságos országnak tartja, ezért az onnan érkezők nem részesülnek automatikusan nemzetközi védelemben. A szíriaiak esetében Róma, számos más országhoz hasonlóan, decemberben felfüggesztette a menedékkérelmek elbírálását.

A földközi-tengeri útvonalon az év utolsó napjaiban is mintegy háromszázan érkeztek Lampedusára. December 31-én egy hajó líbiai vizeken borult fel, húszan eltűntek, a hét túlélőt Lampedusára szállították. Január elsején Tunézia partjainál történt hajószerencsétlenség, a hatóságok 17 túlélőről adtak hírt.

Több mint 1600-an vesztek a tengerbe

A Nemzetközi Migrációs Szervezet (OIM) adatai szerint 2024-ben több mint 1600-an vesztek a tengerbe Észak-Afrika és Európa partjai között. Az olasz kormány októberben Albániában nyitott táborokat, amelyek jelenleg üresen állnak. A migránsok feltartóztatásáról döntő olasz bírói szervek ugyanis úgy ítélték meg, hogy a táborokban elhelyezendő személyek nem illegális bevándorlóknak, hanem menekülteknek minősülnek, akiket nem lehet kiutasítani és visszaszállítani hazájukba.

A jogi vitát a származási országok megítélése képezte: a kormány listát állított össze a szerinte biztonságosnak tartott országokról, a bíróságok szerint viszont Banglades, Egyiptom vagy Tunézia nem számít biztonságosnak.

A semmítőszék december 30-án határozott, úgy ítélve, hogy a mindenkori kormány, ezen belül a külügyminisztérium hatáskörébe tartozik a biztonságos országok kijelölése. A semmítőszék ugyanakkor felszólította a kormányt, hogy az ügyben várja meg az Európai Unió Bíróságának februári véleményét is. Giorgia Meloni miniszterelnök karácsony előtt jelentette be, hogy amint lehetséges, újraindítják az albániai táborokat. A belügyminiszter, Matteo Piantedosi közlése szerint a migránsokat Lampedusáról és Szicíliából Albániába szállító hadihajó már a következő hetekben újrakezdi munkáját.

MTI

A Fidesz tisztázta, biztosan nem lesznek előrehozott választások

Ezt Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője erősítette meg, és egyúttal azt üzente a brüsszeli elitnek, még csak ne is reménykedjenek.

Közel száz jármű ütközött össze Kazahsztánban (videó)

Mintegy 95 gépjármű ütközött össze kedden a rossz időjárási körülmények miatt az Asztana-Petropavlovszk autópályán Kazahsztánban.

Lecsapott a La Liga a Barcelonára: Olmo és Pau Victor sem léphet már pályára a szezonban

A Barcelona két játékosának, Dani Olmónak és Pau Victornak a pályafutása is bizonytalanná vált, miután a spanyol labdarúgó szövetség (RFEF) és a La Liga elutasította szerződésük meghosszabbítását.