Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

IHR: legalább 108-an haltak meg egy erőszakos iráni fellépés során

A szervezet igazgatója szerint a nemzetközi közösségnek azonnali válaszlépésekkel kell megakadályoznia a további gyilkosságokat Kurdisztán tartományában.

...svg content...Fotó: A 22 éves iráni Mahsza Amini halála miatt tiltakoznak tüntetők Irán isztambuli konzulátusa előtt 2022. október 11-én. Aminit szeptember 13-án Iránban azért tartóztatták le, mert nem viselte az előírás szerint kötelező ruhadarabot, a muzulmán nők haját eltakaró kendőt, a hidzsábot. Szemtanúk szerint a rendőrök megverték a rendőrautóban, majd kómába esett, és három nap múlva meghalt. A hatóságok szerint halálának oka szívelégtelenség volt. MTI/EPA/Sedat Suna
Közel-Kelet
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Az Iráni Emberi Jogok (IHR) nevű, norvégiai székhelyű szervezet nemrégiben közölte, miszerint legalább 108-an vesztették életüket egy iráni fellépés során, amely a Mahsa Amini halála miatt demonstrálók ellen irányult Szanandadzsban.

Országszerte több ponton is tüntetések zajlanak azóta, hogy szeptember 16-án egy 22 éves kurd származású nő, Mahsa Amini életét vesztette a kórházban, néhány nappal azután, hogy az iráni erkölcsrendészek brutálisan megverték, amiért nem viselt hidzsábot.

Mahmood Amiry-Moghaddam, az IHR igazgatója szerdán arról nyilatkozott, miszerint a nemzetközi közösségnek azonnali válaszlépésekkel kell megakadályoznia a további gyilkosságokat Kurdisztán tartományában.

Állítása szerint a kurdisztáni elnyomás mértékére vonatkozó vizsgálatokat jelentősen megnehezítette a bevezetett internetkorlátozás, majd a tüntetőkkel szembeni „közelgő véres leszámolásra” figyelmeztetett.

Az IHR igazgatója szerint az ENSZ-nek kötelessége megvédeni a gyerekek jogait

„Szanandadzs városában széles körű tüntetések és erőszakos fellépések mentek végbe az elmúlt három napban, az iráni biztonsági erők pedig számos gyermeket letartóztattak, akik az utcán és az iskolákban demonstráltak” – mondta.

A szervezet igazgatója hangsúlyozta, hogy a gyerekeknek törvényes joguk van a tiltakozáshoz, az ENSZ-nek pedig kötelessége megvédeni őket, valamint nyomást gyakorolni az iszlám köztársaságra – írta a Straits Times.

Majd hozzátette, hétfőn sztrájkba kezdtek az asaluyeh-i petrolkémiai üzemben dolgozó olajipari munkások, valamint az abadani és bushehr-i dolgozók is, 6-an pedig az észak-iráni Rasht központi börtönben kirobbant tüntetések során haltak meg.