Így kell biztonságosan használni a nyilvános mellékhelységeket a járvány közepette
Vannak helyzetek, amikor egyszerűen nem lehet megkerülni a nyilvános mellékhelységek használatát. A legfontosabb kérdés, hogy ez mennyi kockázatot hordoz magában a járvány idején.
Vannak helyzetek, amikor egyszerűen nem lehet megkerülni a nyilvános mellékhelységek használatát. A legfontosabb kérdés, hogy ez vajon mennyi kockázatot hordoz magában a járvány idején.
A nyilvános mellékhelységek kapcsán már „békeidőben” is gyakran hallhattuk, hogy higiéniai szempontból nem minden esetben a megfelelő választások. Erőforráshiány miatt (legyen az anyagi vagy emberi) nem tudnak megfelelő higiéniát fenntartani, így a kórokozók szempontjából különös veszélyforrást jelentenek, ezért extra óvatosságot igényel a használatuk.
Egy új tanulmány szerint pedig a koronavírus szempontjából sem mindegy a nyilvános mellékhelységek használata, ugyanis potenciálisan nagy a kockázata, hogy a WC lehúzását követően kórokozók kerülnek a levegőbe. Habár a WHO korábban azt állította, az emberi ürülék nem egy különösebb nagykockázatú vírushordozó, egyéb tanulmányok már kimutatták benne a vírust.
Ali Nouri mikrobiológus is azon az állásponton van, ha nem életbevágóan fontos, akkor lehetőleg senki se használja a nyilvános mellékhelységeket. Ugyanakkor nem a higiénia szempontot vette elsődlegesnek, hanem azt, hogy a nyilvános mellékhelységek alapvetően nagyon kicsi alapterületűek és szűkek, így a közösségi távolságtartást aligha lehet itt gyakorolni.
Ezen felül maguk a toalettek is nagyon rosszul vannak szellőztetve, sok esetben nincs ablak a nyilvános vécéken, és mint ismeretes, a koronavírus a zárt terekben szokott igazán virágozni. A kézszárító berendezések is okozhatnak problémát, mivel egy 2015-ös tanulmány alapján akár 3 méter magasságig is felfújhatja a vírusrészecskéket, nem is beszélve a közösen használt toalettekről.
Nouri elmondása szerint valamennyire csökkentik a kockázatokat a koronavírus elleni védekezés hagyományos módszerei, vagyis a maszkviselés és a távolságtartás. Ha úgy látjuk, hogy kevesen viselnek maszkot egy adott helységben, ha van rá mód, inkább kerüljünk. Ha időnk engedi, akkor pedig inkább várjuk meg, míg teljesen üres nem lesz a mosdó.
Az összes közül pedig a legfontosabb az alapos, legalább 20 másodperces, szappanos kézmosás, és ezt követően lehetőség szerint a kézfertőtlenítő használata. A kézszárítókat minden esetben kerüljük, inkább száraz törölközővel töröljük a kezünket, semmiképpen se papírtörlőkbe. Amennyire lehet kerülni, úgy kerüljük a különböző felületek megérintését, főként a kézmosás után.
Kapcsolódó hír: