Egyre csak fokozódik a humanitárius krízis Ukrajnában
Eddig 3,5 millió ember menekült külföldre a háború sújtotta országból, miközben legalább 10 millióan a katonai műveletek területén ragadtak.
Óráról órára rohamosan nő a humanitárius válsághelyzet. Mintegy 3,5 millió ember menekült el Ukrajnából, és tízmillió fölötti emberről van szó, aki Ukrajnában van bajban, sürgős humanitárius segítségre szorul – mondta Simon Ernő, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának magyarországi szóvivője az InfoRádióban.
Simon közölte, rendkívül súlyos a helyzet, a magyar–ukrán határon Beregsuránynál találkozott olyan emberekkel, akik a megsemmisült Mariupolból jöttek, és egy héten keresztül utaztak Magyarországig:
„Az emberek olyan helyeken ragadtak ott, ahová nem jutnak el a segélyszállítmányok, és nincs orvosi segítség sem. Ezeken a helyeken kell mielőbb beszüntetni a harcokat, és ezekről az emberekről gondoskodni.”
A szakember hozzátette, a hadköteles korú férfiakat nem engedik ki Ukrajnából, ezért döntően asszonyok, gyerekek érkeznek a határokon keresztül. Közülük azok a gyerekek vannak a legkiszolgáltatottabb helyzetben, akik szülők, felnőtt rokonok, hozzátartozók nélkül érkeznek:
„Nagyon fontos, hogy már a határon a hatóságok azonnal azonosítsák őket és biztonságos szállásra vigyék őket, hiszen ezek a gyerekek különösen veszélyben vannak. Mindenképpen külön vigyázni kell rájuk, és amilyen gyorsan csak lehet, gondoskodni kell arról, hogy ezek a gyerekek a családjaikkal mihamarabb újra együtt lehessenek.”
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága az UNICEF-fel közösen kék pontokat hozott létre hat befogadó országban, melyek arra szolgálnak, hogy a leginkább sérülékeny embereknek rögtön segíthessenek a határátlépést követően, akár pszichológiai segítségre van szükségük, vagy bármilyen más súlyos ellátásra.