Hszi: a tajvani ügyek helytelen kezelése hatással lesz a kínai-amerikai kapcsolatokra
Hszi Csin-ping kínai elnök pénteken azt mondta amerikai kollégájának, Joe Bidennek, hogy a tajvani kérdést megfelelően kell kezelni, hogy elkerüljék a kínai-amerikai kapcsolatokra gyakorolt negatív hatást.
Kína szerint Tajvan, amelyet szakadár tartománynak tekint, és amelyet vissza kell hozni a közösségbe, ha kell, erőszakkal is, a legkényesebb és legfontosabb kérdés az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolataiban.
Washington, amely Peking segítségét kéri az ukrajnai béke helyreállításában Oroszország február 24-i inváziója után, nem tart fenn hivatalos diplomáciai kapcsolatot Tajpejjel, de Tajvan legfontosabb nemzetközi támogatója és fegyverszállítója.
„Egyes személyek az Egyesült Államokban rossz jeleket küldenek a tajvani függetlenségpárti erőknek, és ez nagyon veszélyes“ – mondta Hszi Bidennek egy videohívás során.
„Ha a tajvani kérdést nem kezelik megfelelően, az felforgathatja a két ország kapcsolatát“ – jelentette ki.
Kína pénteken egy amerikai romboló árnyékában áthajózott a Tajvani-szoroson a Shandong repülőgép-hordozójával – mondta a Reutersnek egy, az ügyet közvetlenül ismerő forrás, néhány órával azelőtt, hogy a kínai és az amerikai elnöknek tárgyalnia kellett volna.
A Fehér Ház közleménye szerint Biden a Hszivel folytatott telefonbeszélgetésben megismételte, hogy az Egyesült Államok Tajvannal kapcsolatos politikája nem változott, és hangsúlyozta, hogy Washington „továbbra is ellenzi a status quo bármilyen egyoldalú megváltoztatását“.
Kína az elmúlt két évben fokozta katonai tevékenységét a sziget közelében, hogy szuverenitási igényeit érvényesítse.
„(Reméljük), hogy az amerikai fél kellő figyelmet fog fordítani“ a kérdésre – mondta Hszi Bidennek.
A tajvani külügyminisztérium köszönetét fejezte ki Bidennek „a Tajvani-szoroson átívelő béke és stabilitás status quo fenntartásának hangsúlyozásáért, valamint Tajvan biztonságának határozott támogatásáért“.