Hosszú távú szívkárosodás léphet fel a koronavírusból felgyógyult pácienseknél
A legújabb vizsgálatok alapján súlyos szívproblémák alakulhatnak ki azok között, akik egyszer már átestek a COVID-19 fertőzésen.
A legújabb vizsgálatok alapján súlyos szívproblémák alakulhatnak ki azok között, akik egyszer már átestek a COVID-19 fertőzésen.
Az American College of Cardiology tudományos folyóiratban közzétett kutatásból megtudhattuk, hogy a koronavírus képes megváltoztatni a véralvadási folyamatokat, ezáltal károsíthatja a tüdőket, ezáltal megakadályozhatják, hogy friss oxigén kerüljön a véráramba – adta hírül a CNN.
Dr. Sean Pinney, az Mount Sinai Icahn Orvosi Egyetem professzora, egyben a tanulmány szerzője elmondta, azok a betegek a leginkább veszélyeztettebbek, akiket szedálnak vagy mesterséges kómába helyeznek és lélegeztetőgépre kötnek, majd ebből a súlyos állapotból felépülnek.
Az orvosok kiemelték, a 2003-2004-es SARS-járvány túlélőinek nagyjából egyharmadánál állandó jellegű abnormális tüdőműködést diagnosztizáltak egy évvel a fertőzés után, valamint a fizikai megterhelést is nehezebben bírták. Mivel a COVID-19 is egy SARS-vírus, ezért nem meglepő, hogy ugyanúgy szervkárosodást okozhat, azonban a szívet a többi kórokozóhoz képest sokkal jobban tönkreteheti.
Egy másik kutatásban arról számoltak be az orvosok, hogy az úgynevezett miokardiális sérülések keletkeztek a szívizomsejtekben a koronavírus-páciensek mintegy egynegyedénél.
Egy harmadik tanulmányban kimutatták, hogy a kórosan elhízott, szabályozatlan vércukorszinttel és magas koleszterinszinttel élő, valamint magasvérnyomás-betegségben szenvedő betegeknél jóval nagyobb eséllyel jöhetnek létre a koronavírus súlyosabb szövődményei.