Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Az egyik hosszú Covid tünetre nincs gyógymód, de azt már tudni, mi okozza

Holland kutatók derítették ki, mi állhat ennek hátterében, megállapításaikról egy friss tanulmányban írtak.

...svg content...Fotó: Unsplash
Orvostudomány
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A Covid utóhatásaitól még hónapokkal, évekkel később szenvedők körében is gyakori az úgynevezett agyköd (brain fog), amelynek során gondolkodási, koncentrációs és memóriaproblémákat tapasztalnak az érintettek. De hasonlóan megterhelő számukra a fizikai fáradtság és a csökkent teljesítőképesség, amely főleg a nagyobb fizikai igénybevétellel járó dolgok, például edzések alkalmával jelentkezik. Holland kutatók most erről derítették ki, hogy mi okozza – írja a HVG a The Guardian-re hivatkozva.

A Nature Communications című tudományos folyóiratban megjelent publikációban a Vrije Universiteit Amsterdam kutatói kifejtik, a betegeknél az izomzatban egyértelmű változások láthatóak. Michèle van Vugt, a tanulmány vezető szerzője szerint éppen ezért a fáradtság egyértelműen biológiai eredetű, erről pedig egy viszonylag egyszerű vizsgálattal bizonyosodtak meg: 25 hosszú Covidtól szenvedőt, valamint 21 egészséges embert arra kértek, hogy biciklizzenek 15 percen keresztül. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Ez a legtöbb ember számára nem jelentene kihívást, de az előbbi csoportba tartozóknak komoly megterhelés, a vizsgálattal pedig fény derült rá, hogy az energiatermelésért felelős mitokondriumok az izomnál jóval kevesebb energiát termelnek az egészséges emberekéhez képest. A cikk szerint a kutatók mintát vettek az izomból egy héttel a kerékpáros teszt előtt, s kiderült, hogy a hosszú Covidtól szenvedőknél magasabb volt a glikolitikus rostok aránya, vagyis: az izomzatban inkább cukorra, és nem oxigénre volt szükség ahhoz, hogy energiát termeljenek.

Ám az edzés után nemcsak a mitokondriumok működtek rosszabbul, hanem az izmok is súlyosabb szöveti károsodások jeleit mutatták, amelyeket a szervezet nehezen tudott helyrehozni. Megjegyzik, hogy a kutatásban olyan emberek vettek részt, akik még aktívan dolgoztak, fittek és egészségesek voltak, mielőtt megfertőződtek. A betegség egyiküknél sem volt annyira súlyos, hogy kórházba kerüljenek, a szívük és a tüdejük pedig egészségesen működött az edzés után is.

A kutatók ugyanakkor azt is hangsúlyozták, nem találták jelét annak, hogy a hosszú Covidot a szervezetben lévő vírusrészecskék okozzák. Brent Appelman, a tanulmány társszerzője szerint azonban addig mindössze egy dolgot lehet tanácsolni a betegek számára: ne hajtsák túl magukat, és az edzéseken is figyeljenek oda, hogy az ne legyen túl megterhelő számukra.

Szijjártó Péter elfogadhatatlannak tartja az izraeli vezetés elleni elfogatóparancsot

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter elégedetlenségét fejezte ki amiatt, hogy nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki az izraeli miniszterelnök és a védelmi miniszter ellen.