Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Horgászok által használt etetőanyaggal mérgezhették meg a Balatont

Óriási károkat okozhatnak a horgászok által előszeretettel bevetett, foszfortartalmú etetőanyagok a tóban, ami ellen kulcsfontosságú lenne fellépni.

...svg content...Unsplash
Belföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Hírbalaton.hu portálnak adott interjújában Istvánovics Vera, az MTA-BME Vízgazdálkodási Kutatócsoportjának tagja elmondta,

„Az a foszformennyiség, amelyet a horgászok ma az etetőanyagokkal a tóba juttatnak, fele vagy közel akkora mennyiség, amitől csak sok milliárd forintért lehetne megóvni a Balatont.” Soron kívül A havazás megbénította a vasúti közlekedést – masszív késések és kimaradó járatok

A szakértő Nagy István agrárminiszter korábbi nyilatkozatára reagált, ő ugyanis arról beszélt, hogy a horgászok egyáltalán nem befolyásolják számottevő mértékben a Balaton vízminőségét az etetőanyagok alkalmazásával.

Istvánovics közölte, évente több mint 2 ezer tonna, vagyis 100 konténernyi etetőanyagot, ezzel pedig 8 tonna foszfort szórnak a horgászok a Balatonba.

A tó teljes éves foszforterhelését a Közép-Dunántúli Vízügyi Igazgatáság átlagosan évi 165 tonnára teszi, de Istvánovics Vera kidolgozott egy új számítási módot, mert a jelenlegi szerinte nem eléggé pontos; a balatoni foszforterhelésen belül csak a Zalán át érkezőről léteznek jelenleg pontos adatok, ami annak köszönhető, hogy a Nyugat-Dunántúli Vízügyi Igazgatáság 1976 óta naponta méri a folyó torkolati terhelését.

A BME Víziközmű és Környezetmérnöki Tanszéke 2003-ban 20 évre visszamenően becsülte a Balaton foszforterhelését. Az eredmények szerint a tó teljes foszforterhelése a csapadékviszonyoktól függően 3-6-szor akkora volt, mint a Zalán át bejutó foszformennyiség.

Mindezekből kifolyólag a Balaton teljes foszforterhelése évi 80 tonnára tehető, amiből az következik, hogy a horgászok által bedobált foszfor sokkal nagyobb arányú az egész foszformennyiséghez képest.

„Az nagyon könnyen lehet, hogy az olyan parti, a medence aljáról felszínre kerülő algagyep-felszakadozásokat, mint amilyet Almádiban tapasztaltak tavaly, részben a Balatonba szórt szerves anyag okozza” – tette hozzá a szakember.

Orbán Viktor elmondta, mi lesz Ukrajnával, ha az USA kiszáll a háborúból

Orbán Viktor a Kossuth Rádióban nagyon egyértelműen fogalmazott Ukrajnáról, a háborúról az USA kapcsán.