Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Hordozható atomórát fejlesztene az amerikai védelmi minisztérium

A DARPA bejelentette a Robust Optical Clock Network (ROCKn) programot, melynek célja egy olyan praktikus, szuperpontos optikai atomóra kifejlesztése, ami eléggé kicsi ahhoz, hogy elférjen akár egy katonai repülőgép, hadihajó vagy terepjáró belsejében.

...svg content...Twenty20
Technológia
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Az olyan modern rendszerek, mint például az internet és a GPS, tűpontos időmérést igényelnek, amit nem másodpercekben vagy milliszekundumokban, hanem nanoszekundumokban mérnek. A mérnöki alkalmazások esetében feltétlenül szükséges, hogy szinkronizálva legyenek egymással – ha nem így lenne, akkor ellehetetlenülne az adatok egyik helyről a másikra való küldése, ezáltal az információcsomagok egy része elveszne.

Katonai rendszereknél a helyzet sokkal nehezebb, ezért nem véletlen, hogy a modern hadseregek egyre gyakrabban vesznek részt a kiberhadviselésben, ezért is nyilvánvaló, hogy a precíziós órák nagyobb teret kapnak, mivel nanoszekundumos pontosság kell a hadiipari eszközök közötti kommunikációban.

A szükséges pontosság eléréséhez a legmegfelelőbb megoldás az atomórák használata, amelyek az atomok, például a cézium frekvenciájának mérésén alapulnak, amint azok egyik energiaállapotból a másikba váltanak. Ezt a frekvenciát kiindulópontként használva ma már lehetséges a másodperc meghatározása olyan pontossággal, amely révén 31,71 millió évente egy másodpercnyi időnyereséget vagy időveszteséget is ki lehet mutatni.

Ezen műszerek továbbfejlesztett verziói az optikai atomórák, amelyek bár szuperpontosak, mégis hatalmas méretekkel rendelkeznek; akár egy teljes helyiséget képesek betölteni, így katonai célokra gyakorlatilag alkalmatlanok.

A DARPA ROCKn program célja, hogy részletesen tanulmányozzák a technológia alapelveinek fizikai alapjait, ezáltal kis méretű, súlyú és teljesítményű, úgynevezett (SWaP) optikai atomórákat készíthetnek, amelyek jóval precízebbek, mint jelenleg használt társaik.

Első körben egy hordozható atomórát terveznek létrehozni, ami 100 másodpercen keresztül fenn tudja tartani a pikoszekundumos pontosságot, méretéből adódóan pedig vadászgépekbe és műholdakba egyaránt beszerelhető. A második szakaszban egy nagyobb, szállítható változatot fejleszthetnek ki, ami akár terepen is igénybe vehető, és külső GPS-jel nélkül is képes 30 napig nanoszekundumos precizitást mutatni.

Google kereső: ezt nehogy beírja, ellophatják minden adatát

Meglepő módon próbálnak a hackerek hozzáférni a Google keresőt használók személyes adataihoz.

Kutatás bizonyítja, meglepő hatása lehet a rendszeres tojásfogyasztásnak

Bár ebben az állati élelmiszerben sok a koleszterin, a kutatók úgy vélik, egyáltalán nem egészségtelen, sőt: rendszeres fogyasztásának kifejezetten jó hatása lehet egy új tanulmány szerint.

Mit együnk és mit ne, ha elkerülnénk az őszi betegségeket? Ezt mondja a szakértő

Egy dietetikus elárulta, melyek azok az élelmiszerek, amelyeket érdemes előnyben részesíteni vagy elkerülni, ha a cél az, hogy ősszel és télen is csúcsformában legyen az immunrendszerünk.