Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Mi lesz a Holdon hagyott tárgyakkal?

A Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) űrszonda adhatja meg a választ.

...svg content...Fotó: Unsplash
Világűr
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Nagyjából 55 évvel ezelőtt Neil Armstrong és Buzz Aldrin asztronauták elhelyezték a Holdon az első amerikai zászlót, amelyet illetően adódik a kérdés: vajon milyen állapotban lehet napjainkban? Robert Reeves asztrofotós szerint mivel a Hold 384 ezer kilométernyire van a Földtől, az egy kilométernél kisebb kiterjedésű dolgok nem igazán látszanak a felszínen.

Ezáltal pedig a zászló állapotát sem lehet felmérni a Földről, bármilyen teleszkóppal is próbálkozunk. A szakértő szerint még a nagy teljesítményű Hubble Űrteleszkóp sem láthatja a zászlót, a NASA-nak azonban van megoldása erre a problémára: a Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) űrszonda. Az egység a Hold körül kering, és képes észrevenni az alatta lévő felszínen hagyott tárgyak árnyékait. Soron kívül Európa Tanács: rendszeresen bántalmazzák a fogvatartottakat a tiszalöki börtönben

Ami azt jelenti, hogy a zászlókéit is. A 24.hu az IFLScience beszámolójára hivatkozva azt írja, az elmúlt években készült fotók alapján egyértelmű, hogy az Apollo 12, 16 és 17 küldetések által hagyott zászlók még mindig állnak. Ez rossz hír az Apollo 11 csapatának. Buzz Aldrin űrhajós azt mondta, hogy észrevette, hogy a zászló a felszállás során felborul, de már nem tudtak mit tenni.

A tárgyak pontos állapotáról azonban nem lehet tudni semmit, ugyanis az LRO szonda nem tud elég pontos fotót készíteni ahhoz, hogy felmérjék a tárgyak esetleges sérüléseit. De más, Holdon lévő tárgyakról sincs információ, így azt sem tudni, mi lett azzal a 96 zsák emberi ürülékkel, amit kitettek – jegyzik meg a cikkben.

Emellett Charles Duke Apollo 16 űrhajós családi képéről sem tudni, mi történt: 52 év napsugárzás után egyébként valószínűleg kifehéredett. Emellett arról is beszámoltunk, hogy súlyos állításokat fogalmazott meg egy korábbi űrhajós az ISS-en rekedt társaival kapcsolatban. A Boeing Starliner űrhajó műszaki problémái miatt két NASA űrhajós a tervezettnél immár hetekkel tovább tartózkodik az űrben.

Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy volt űrügynökségi vezetők szerint nem megsemmisíteni, hanem megmenteni kellene az ISS-t. Ez ráadásul szavaik szerint nem igényelne extra erőforrást. Míg egy új tanulmány szerint az űrbéli magány még az ételek ízét is elrontja. Az asztronauták mentális egészsége rendkívül fontos, és tenni kell a fenntartásáért.