Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Hogyan változtatta meg a 3D nyomtatás a világot?

A technológia rohamléptű fejlődésének mi sem állíthatna jobb bizonyítványt, mint az a fantasztikus tény, hogy nemrég az egyik olasz kórházban 3D nyomtató segítségével életmentő lélegeztetőgép-alkatrészeket tudtak pillanatok alatt legyártani. Most arra keresünk választ, hogyan hatott ez a korszakalkotó találmány a világunkra.

Smart
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Korábban óriási felhajtás volt az egész technológia körül – mindenki azt hitte, bármit kinyomtathat majd, amire szüksége lehet a háztartásban. Amíg ennek egy része igaz, addig meg kell jegyezni, hogy ezt nem erre a célra találták ki.

A 3D nyomtatás forradalmasította a mérnökök számára a tervezést és a prototípusok gyors előállítását, de még a kozmonauták számára is hasznosnak bizonyult a Nemzetközi Űrállomásson. Ezekből láthatjuk, hogy a legfőbb célja ennek a modern technológiának a különféle termékek elkészítése mindenféle korlátozások nélkül gyorsan és egyszerűen. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Az additív gyártás

A 3D nyomtatás alapja, az ún. „additive manufacturing – additív gyártás” már több évtizede velünk van és része a technológiának. Korábban senki sem gondolta, hogy a 3D nyomtatás forradalmasíthatja majd az iparágat, mert egyszerűen túl drága volt. Ahogyan estek az árak, a 3D nyomtatók elérhetősége megnőtt, így a különböző gyárakban egyre inkább elterjedt az új technológia.

Ha csak a gyáriparról beszélünk, akkor kulcsfontosságú eltérésekre kell gondolnunk. Létezik az otthoni gyártás és a tömeggyártás. Az előbbit otthon vagy kisebb vállalkozásokban végzik a mérnökök, az utóbbi pedig nagyvállalatok üzemeiben folyik. A 3D nyomtatás fontosságát tehát mindkét szempontból meg kell vizsgálnunk.

A személyes és a kisebb volumenű gyártás esetében a 3D technológia mindent megváltoztatott. A nyomtatók megfizethetősége miatt a mérnökök pár órán belül le tudják gyártani a prototípusaikat. Olyan műanyagszálas anyagokat használnak, mint az ABS vagy a PLA, ezek pedig tökéletesen kielégítik a kisebb cégek igényeit.

Ezek a kisebb 3D nyomtatók lehet, hogy nem a leggyorsabbak, de nagyon hatékonyak, egyszerű őket használni, valamint pontosak.

Fotó: Alan Levine / Flickr

A tömeggyártás

A világgazdaságban a tömeggyártás talán a legfontosabb ipari tevékenység. Mióta a 3D nyomtatók ára jelentősen csökkent, a nagyobb vállalatok különböző additív megoldást fejlesztettek ki termékeik előállításához. Jelenleg is már több mindent az új, 3D-s technológia segítségével gyártanak le, így nem csoda, hogy mindenki hatalmas potenciált lát benne.

A hagyományos gyártási módszerek az ún. „szubtraktív folyamatokra” támaszkodnak, aminek a hátulütője, hogy egy csomó törmelék keletkezik, ami megnöveli az előállítási költségeket. A 3D nyomtatás esetében azonban csak annyi anyag kerül felhasználásra, ami éppen szükséges, ezáltal pedig növekszik a hatásfok és a pontosság.

Összességében elmondhatjuk, hogy egyelőre nem állt át az egész ipar a 3D-s technológiára, azonban hatalmas lehetőség rejlik benne mindenki számára. Egyre inkább szembetűnő, hogy ez a módszer megkönnyítheti mindennapjainkat. Manapság már természetes, ha valaki kinyomtat egy házat, autót, mindenféle eszközöket, csavarokat, és még sorolhatnánk.

A technológia a megfizethetőbbé válása, az egyszerű használata és a gyorsasága miatt valószínű, hogy egyre inkább el fog terjedni és a jövőben akár az átlagos felhasználók számára is opció lehet.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.