Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Hivatalos: a túlsúlyos embereknél nagyobb eséllyel alakulnak ki súlyos COVID-19 szövődmények

A plusz kilók és a COVID-19 betegséggel kapcsolatos komplikációk súlyossága az amerikai Járványügyi és Járványmegelőzési Központ (CDC) kedden frissített legújabb útmutatója alapján is szoros összefüggésben vannak egymással.

Egészség/Életmód
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A plusz kilók és a COVID-19 betegséggel kapcsolatos komplikációk súlyossága az amerikai Járványügyi és Járványmegelőzési Központ (CDC) kedden frissített legújabb útmutatója alapján is szoros összefüggésben vannak egymással.

A CDC weboldalán közzétett figyelmeztetésből megtudhattuk, hogy mindezek értelmében az Egyesült Államok lakosságának kétharmada veszélyeztetett, de ha hazai kontextusba helyezzük, akkor Magyarországon is rengetegen tartozhatnak a kockázati csoporthoz, hiszen itthon is népbetegségnek számít az elhízás. Soron kívül A havazás megbénította a vasúti közlekedést – masszív késések és kimaradó járatok

USA-ban a felnőttek 40%-a obezitással küzd, miközben 32%-uk túlsúlyos, a maradék 28% esik csak az elfogadható testsúlyú kategóriába. A CDC jelentéséből kiderült, hogy a felesleges kilókkal egyenesen arányos a koronavírus kórlefolyásának súlyosbodása, továbbá az elhalálozás kockázata is jóval magasabb az egészségtelen testtömegindexszel rendelkező páciensek esetében.

Az orvosok a testtömegindexet, vagyis a BMI-t az adott személy magasságából és testsúlyából számolják ki – míg a túlsúlyos egyéneknél ez az érték 25-30 között mozog, addig elhízásról 30 fölötti arányoknál beszélhetünk.

Példának okáért egy 180 centiméter magas, 91 kilogrammos férfi túlsúlyosnak számít, ha viszont még 10 kilót hízik, akkor már orvosi szempontból a kórosan elhízott kategóriába sorolható. Donald Trumpnál 30,5 ez az érték, tehát elméletileg a kockázati csoporthoz tartozott, mégis a dexametazonnak, a remdesivirnek és a Regeneron antitest-koktéljának köszönhetően pár nap alatt kigyógyult a fertőzésből.

A súlyfelesleg következtében kialakuló változások a metabolizmusban közrejátszhatnak az immunrendszer gyengébb működéséhez, ezáltal nehezebben tudja a szervezet leküzdeni a betolakodó kórokozót. Mindezeken felül fizikai tényezők is hátráltathatják az obezitással küszködő személyeket, ilyen például a tüdő kisebb kapacitása miatt fennálló nehézlégzés vagy az alvási apnoé.

Az egyik augusztusi összegző kutatásban a UNC Gillings School of Global Public Health professzora, Barry Popkin 75 tanulmányt elemzett, majd az analízis után bebizonyította, hogy egyértelmű kapcsolat van koronavírus-fertőzés esetében az elhízás, valamint a kórházi kezelés és az intenzív osztályra való szállítás között.