Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Miért nem találták fel a HIV elleni vakcinát 40 év után sem?

A HIV kaméleon a vírusok között: folyamatosan változik és mutálódik, ami a tudósok minden vakcina létrehozására irányuló kísérletét semmissé teszi.

...svg content...Fotó: Flickr/NIAID
Tudomány
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

40 évvel ezelőtt, 1981. június 5-én az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) egy új betegséget regisztrált: az AIDS-et (szerzett immunhiányos tünetegyüttes). Az AIDS a HIV-fertőzés végstádiuma, a humán immundeficiencia-vírus (HIV) által okozott betegség, amely az immunrendszer sejtjeit támadja meg.

A HIV már több mint 33 millió emberéletet követelt, a WHO adatai szerint pedig 2019 végén 38 millió HIV-fertőzött élt világszerte. A HIV gyakran stigmát jelent, mivel sokan még mindig tévesen azt hiszik, hogy csak a szexuális kisebbségek és a kábítószerfüggők lehetnek fertőzöttek. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Eközben már régóta bizonyított, hogy a HIV védekezés nélküli nemi úton, fertőzött vér átömlesztésével, szennyezett tűk használatával, valamint anyáról gyermekre történő átvitellel terjed. Negyven évvel a felfedezés után azonban még mindig nincs vakcina a HIV ellen. De miért nincs? A válasz egyszerű: a HIV egy kaméleon a többi vírus között, folyamatosan változik, mutálódik, ami a tudósok minden vakcina létrehozására irányuló kísérletét semmissé teszi.

Hogyan néz ki a betegség?

A humán immundeficiencia-vírusnak összetett háromdimenziós felületi szerkezete van, amelynek felét glikozilált cukorhéj borítja. A glikozilált felületek azok, amelyek blokkolják a vakcina hatékonyságát.

Ha a HIV úgy viselkedne, mint más vírusok, az nagyban megkönnyítené a vakcinafejlesztők dolgát. A HIV azonban folyamatosan és nagyon gyorsan változtatja a burkát. Ahhoz, hogy legyőzzük ezt a vírust, az immunrendszernek fel kell ismernie azt, de gyors mutációja azt eredményezi, hogy az immunrendszer nem tekinti fenyegetésnek.

A HPV a retrovírusok csoportjába tartozik, melyek képesek megtartani DNS-genomjukat az emberi sejtben. A Korrespondent azt írja, a tudósok évek óta próbálják megérteni, hogyan szaporodnak a retrovírusok, hogy stratégiát dolgozzanak ki ellenük, mindeddig hiába.

Milyen vakcinákat fejlesztenek a HIV ellen?

A HVTN 7026 nevű vakcina kifejlesztése, amely 2016-ban kezdődött Dél-Afrikában, hatalmas várakozással töltötte el a tudósokat. A vakcinával végzett vizsgálatokban 5 407 HIV-negatív, 18 és 35 év közötti személy vett részt. Az oltás a Prime Boost módszert alkalmazta, amelyben két oltást kombináltak.

Az első (Prime) oltás során az illető teljesen más szérumot kapott, mint a második (Boost) vakcina során. Ily módon az immunrendszer esélyeinek meg kellett volna duplázódniuk, de ez sajnos nem történt meg. A HVTN 7026 alapja az RV 144 vakcina volt. Ez az egyetlen szérum, amely a thaiföldi vizsgálatok során bárminemű hatást elért, bár meglehetősen szerény, 31 százalékos hatékonyságot mutatott.

Ez a vakcina azonban csak néhány hónapig véd a vírus ellen, 2020 februárjában pedig le is állították a kísérletet, mivel nem tapasztaltak látványos javulást. A következő kísérlet a HIV/AIDS elleni vakcina kifejlesztésére a MOSAICO projekt volt. Ez is a két vakcina kombinálásának módszerén alapult. A MOSAICO vakcinát majmokon tesztelték, az eredmények pedig ígéretesek voltak.

Ezzel a vakcinával a HIV/AIDS-fertőzés kockázata az esetek 90 százalékában csökkenthető lenne. 2019 végétől az Egyesült Államokban folynak ennek a vakcinának a klinikai vizsgálatai, melyben 3800 ember vesz részt. Egy harmadik vakcina kifejlesztése is folyamatban van IMBOKODO néven. A kísérletekben 2600 ember vesz részt különböző afrikai országokból. Eddig 67 százalékos hatékonyságot állapítottak meg a kutatók, a kísérletek pedig 2022 februárjában érnek véget.

A tudósok úgy vélik, hogy a kifejlesztett vakcinák egyike sem lesz képes 100 százalékos védelmet nyújtani a HIV ellen. Azonban egy olyan vakcina, amely 60-70 százalékos védelmet nyújt, sikeresnek tekinthető. Azonban míg nincs vakcina, csak a HIV/AIDS antiretrovirális gyógyszerekkel történő kezelésének lehetősége marad a betegeknek.

Miért fontos a preexpozíciós profilaxis?

Mivel a HPV elleni vakcinát még nem találták fel, nagy reményeket fűznek az expozíció előtti profilaxishoz, az úgynevezett preexpozíciós profilaxishoz, amely a HIV-fertőzés megelőzésére szolgáló intézkedés, amelyet a HIV-negatív partner vehet igénybe. A kutatók most a napi esedékességű tabletták alternatíváit keresik, ezek közé tartoznak az injekciók vagy implantátumok, amelyek segítenek a szervezetnek felhalmozni a betegség ellen szükséges gyógyszert.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.