Elemző: formálódóban az új Hidegháború, Afrikáért küzd Oroszország és a Nyugat
William Gumede, a Democracy Works nevű demokráciáért küzdő alapítvány elemzője szerint egyértelműen kezdenek látszani az első jelei az új Hidegháborúnak.
Orosz, francia és amerikai vezető politikusok is gyakran megfordultak az elmúlt hónapok során Afrikában annak érdekében, hogy támogatást nyerjenek az Ukrajnában zajló háború egyes oldalainak támogatására.
Egyes elemzők úgy látják, hogy a Hidegháború óta ez az egyik legnagyobb verseny, amelyet befolyásszerzésért indítottak a nagyhatalmak vezetői a kontinensen. Ez a verseny pedig úgy látszik, most indul csak be igazán.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter és Emmanuel Macron francia elnök ezen a héten több különböző afrikai országba ellátogat. Bár deklaráltan nem ebből az okból, de mindkét politikus feltehetően megpróbálja győzködni az érintett országokat, hogy álljanak melléjük és ítéljék el a másik oldalt.
Samantha Power, az amerikai Nemzetközi Fejlődésért Ügynökség (USAID) vezetője a múlt héten Kenyába és Szomáliába látogatott, míg Linda Thomas-Greenfield amerikai ENSZ-nagykövet Ghánába és Ugandába utazik a jövő héten.
„Az új Hidegháború kezd látszani Afrikában, a rivális oldalak megpróbálnak egymással szemben befolyást szerezni” – fogalmazott Gumede a Sky News beszámolója alapján, aki szerint a két oldal kampánya egészen magas fokozatba kapcsolt.
Lavrov például egyértelműen amellett érvelt több helyen, hogy a Nyugat jelenleg az ellensége, az ő felelősségük, hogy az élelmiszerárak emelkednek. A nyugati vezetők ezzel szemben a Kremlt vádolják azzal, hogy fegyverként használják az élelmiszert és gyarmatosító háborút vívnak.
Vlagyimir Putyin alatt egyébként Oroszország komoly befolyást próbált szerezni Afrikában, olyan barátságokat próbált megerősíteni, amik még a Szovjetunió alatt alakultak ki. Ismert tény az is például, hogy Líbiában, Maliban és a Közép-Afrikai Köztársaságban a zsoldosaik is megjelentek rendet teremteni.