Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Hetven kiló hal forgalmazását tiltotta meg a NÉBIH

A NÉBIH Állami Halőri Szolgálat (ÁHSZ) összesen 70 kilogramm haláru forgalmazását tiltotta meg egy mohácsi és egy maksi halboltnak a termékek ismeretlen eredete miatt

...svg content...Budapest, 2020. december 17. Egy halárus standja a Fõvám téri központi vásárcsarnokban 2020. december 17-én. Ezen a napon Nagy István agrárminiszter a karácsonyi halfogyasztásról tartott tájékoztatót a piacon. A hazai halfogyasztás meghatározó része hagyományosan a karácsonyi idõszakra esik, szakértõi becslések szerint a haltermelõk ekkor értékesítik a teljes éves étkezési halmennyiség mintegy 40 százalékát. MTI/Máthé Zoltán
Belföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A NÉBIH Állami Halőri Szolgálat (ÁHSZ) összesen 70 kilogramm haláru forgalmazását tiltotta meg egy mohácsi és egy maksi halboltnak a termékek ismeretlen eredete miatt – számolt be róla a NÉBIH hivatalos oldala közleményben.

Egy mohácsi és egy paksi halboltban tartottak ellenőrzést e hét elején a Nébih ÁHSZ halőrei. Az üzletekben fellelt 36 db, több mint 10 kg összsúlyú, csomagolt, fagyasztott kecsege jelölésén halászati területként a Duna, halászati módként a kisszerszámos halászat szerepelt. Ezt azonban a halak származásának igazolásaként bemutatott dokumentumok nem támasztották alá és a halakat fogási tanúsítvány sem kísérte. Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

Az ellenőrök számára amiatt is vált gyanússá a dunai címkézésű halak árusítása, mivel a kecsege őshonos, nem fogható, fogási tilalommal védett halfajunk. A két halboltban további 60 kg fagyasztott ponty, süllő és márna hal forgalomba hozatalát is megtiltották a szakemberek, mivel ezek eredetét sem tudták hitelt érdemlően igazolni.

Fontos tudni, hogy nyilvántartott halgazdálkodási vízterületről (például az olyan természetes vizekről, mint a Duna és a Tisza) származó hal, haltermék, vagy más hasznos víziállat kereskedelmi forgalomba csak fogási tanúsítvánnyal kerülhet.

A fogási tanúsítvány haltételek esetében jelölési dokumentációnak minősül, amelyen fel kell tüntetni a fogási vízterület nevét. Eredeti példányát a halgazdálkodási hatóság a forgalmazás bármely szakaszában ellenőrizheti, amennyiben hiányzik, az igazolatlan eredetű halat, halterméket elkobozza és megsemmisítteti. 

Az ellenőrzött két üzlet tulajdonosával szemben igazolatlan eredetű hal forgalmazása tárgyában eljárást indít a Nébih, szankcióként akár 100 ezertől 500 ezer forintig terjedő halvédelmi bírság kiszabására is sor kerülhet.

Természetes vízi halállományunk nemzeti kincs, így a hal és élőhelyének megőrzése közös feladatunk. A Nébih kéri a lakosságot, ha horgászattal, halászattal, halkereskedelemmel összefüggésben szabálytalanságot tapasztalnak, jelezzék az [email protected] e-mail címen.