Háztartásokban gyakran használt kémiai szer a felelős a Parkinson-kór amerikai fellángolásáért
Orvosoknak és kutatóknak komoly fejtörést okoz a Parkinson-kór kialakulásának felderítése, azonban nemrég rájöttek, hogy a neurodegeneratív rendellenességre bizonyos kémiai anyagok hajlamosíthatják az érintetteket.
Az Egyesült Államokban az elmúlt évtizedben jelentősen megugrott a Parkinson-kórral diagnosztizált páciensek száma, amelyet a Rochesteri Egyetem Orvosi Központjának neurológusa, Ray Dorsey az úgynevezett TCE-tartalmú szerek elterjedésével hozott összefüggésbe.
A TCE lényegében egy karcinogén, vagyis rákkeltő anyag, amelyet főként háztartási és ipari tisztítószerekben használnak – olvasható a The Guardian riportjában.
A tudósok először 2012-ben prognosztizálták a TCE és a Parkinson-kór közti kapcsolatot, tanulmányaik során ugyanis arra a feltételezésre jutottak, hogy nemcsak kémiai anyagok, hanem az emberi szervezetben lejátszódó hormonváltozások is felelősek lehetnek az idegrendszeri elváltozások létrejöttéért.
Amíg Európában tiltott szernek minősül a TCE, addig az USA-ban nincs szövetségi szabályozás a készítményekre, kizárólag Minnesota és New York államokban függesztették fel a kémiai anyag alkalmazását.
Mindezekből kifolyólag a TCE koncentrációja óriási mértékeket öltött az amerikai édesvízben. Tudósok kimutatták, hogy a talajvíz közel 30 százalékában megtalálható a TCE, és ha továbbra sem javul a helyzet, akkor Dorcey szerint a Parkinson-kóros páciensek száma az egekbe repülhet.
Egyetlen megoldás az lenne, ha szabályoznák a TCE-szinteket a különböző tisztítószerekben, erre azonban nem biztos, hogy garanciát tudnának vállalni a gyártók a közeljövőben.