Hátrányt szenvednek a diplomás nők a munkaerőpiacon
Hiába van minden eddiginél több egyetemi végzettséggel rendelkező nő a munkaerőpiacon, leggyakrabban jóval kevesebb fizetést kapnak ugyanazért a munkáért, mint férfi társaik.
A KSH Nők és Férfiak Magyarországon című zsebkönyvének adataiból kiderült, hogy az elmúlt években az iparban nőtt az igény a női munkavállalókra, ez viszont Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke szerint nem újdonság.
Mészáros kiemelte, legtöbbször hiába tanulnak tovább a nők, általában olyan szakterületet választanak, ahol vagy nehéz elhelyezkedni, vagy relatíve alacsonyabb a bérszint. Példaként a társadalomtudományi és a műszaki tudományi területeket hozta fel, ahol az utóbbi javára majdnem kétszeres átlagkereset-különbség mutatkozik.
A férfiakkal együtt a nők is tudatosság szempontjából választanak főként szakmát, ezért nem számít meglepetésnek, hogy többen a műszaki, gazdaságtudományi és pénzügyi területek felé veszik az irányt.
A jövőben a gyermekvállalás és a család ellátása mellett elképzelhető, hogy ezekben a szakmákban a kieső évek és az időszakok sem okoznak túlságosan nagy problémát.
Annak ellenére, hogy a nőknek nagyobb arányban van érettségijük vagy diplomájuk, mint a férfiaknak, ugyanazért a munkáért cserébe kevesebb fizetésre számíthatnak. Bár az oktatásban, a szociális ellátásban és az egészségügyben voltak előrelépések, ezt Mészáros kevésnek tartja.
A Liga elnöke úgy gondolja, hogy össztársadalmi problémáról van szó, ha a nők bérének aktuális helyzetéről beszélünk, ezért fontos lenne tovább javítani a kereseteiken, ezáltal a későbbi nyugdíj összege is magasabb lehetne.