Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,98 Ft
Euró
393,87 Ft
Font
460,64 Ft
Bitcoin
70,610 $

Hatályban az új rendelet, de mi lesz a felnőttképzéssel?

Rendkívül furcsa helyzet áll fenn jelenleg a felnőttképzésben; a kedd éjfél óta tartó tilalom ugyanis nem tér ki a szektor ezen részének működésére.

Fülek, 2011. május 16. Felnõttképzés hallgatói dolgoznak a négy számítástechnikai tanterem egyikében a Füleki Gimnáziumban, Füleken Szlovákiában, ahol megkezdõdtek a szóbeli érettségi vizsgák. MTI Fotó: Komka Péter
Belföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Rendkívül furcsa helyzet áll fenn jelenleg a felnőttképzésben; a kedd éjfél óta tartó tilalom ugyanis nem tér ki a szektor ezen részének működésére.

A felnőttképzési intézmények egy olyan helyzettel állnak most szemben, amire szinte senki sem számított. A felnőttképzésben résztvevők alapvetően dolgoznak, szabadidejükben képzik tovább magukat az intézményekben. A felnőtt diákok ezt többnyire munka után tudják abszolválni, most viszont az a helyzet áll fenn, hogy a 19 órás zárás miatt este 7 órakor be kell fejezni az oktatást. Soron kívül Nem sok bolt lesz nyitva az ünnepek alatt, érdemes hamar letudni a bevásárlást

Ez azért is problémás, mert az oktatás eddig a 17 és 21 óra közötti időintervallumban valósult meg, a digitális oktatásra való átállás pedig nem kivitelezhető, mivel ezt jelenleg komoly pénzbírsággal bünteti a kormány.

Kifejezetten furcsa, hogy a rendeletben nem tértek ki a felnőttképzés különleges jogrendi szabályozására, az EFEB honlapján azt olvashatjuk, hogy a kormány áthárította ennek kidolgozását az ITM-re. A probléma csak az, hogy az igen súlyos méreteket öltő járványhelyzet közepette, a szabályozás még mindig nem készült el, így továbbra is tantermi keretek között kell megtartani a képzéseket.

A sajnálatos helyzetből adódóan a felnőttoktatási intézmények munkatársai megteszik amit tudnak: nagyobb termekben tartanak órákat, az egy teremben tartózkodók számát 40 főre korlátozták, továbbá folyamatosan fertőtlenítik a helyiségeket. Habár a törekvések abszolút dicséretreméltók, sajnos nem változtat azon a helyzeten, miszerint az oktatásokon résztvevők délutántól egészen estig ülnek egymás mellett maszkban.

Hatalmas jelentőséggel bír jelenleg a jogszabályi rendezés hiánya, ugyanis ez az utolsó év, mikor az OKJ és felnőttoktatási képzéseket fél év alatt el lehet végezni. 2021-ben ez a 6 hónapos képzési idő 4-5 évre fog emelkedni, így nem meglepő, hogy azok akik szeretnének kitanulni valamilyen szakmát, idén jelentkeztek és még ebben az évben be is szerették volna fejezni tanulmányaikat.