Hatalmas a felfordulás Kenyában az adóemelések elleni tüntetések nyomán
A tüntetéshullám erőszakossá fajult, s legkevesebb 3 ember életét vesztette.
Káosz uralkodik Kenyában az adóemelések miatti tüntetéssorozat nyomán, melyek következtében a legfrissebb jelentések szerint legkevesebb 3 ember életét vesztette. Ezen a héten is folytatódtak az erőszakos tüntetések az adóemelések és a megélhetési költségek emelkedése miatt, több száz embert letartóztattak, a tüntetők pedig üzleteket rohamoztak meg.
Az ENSZ szerint a múlt heti tüntetések során akár 23 ember is életét veszthette a rendőrökkel történt összecsapásokban, noha a kormány vitatja ezt az adatot. Sőt: az egyre burjánzó erőszak ellenére a kormány még mindig szilárdan tartja magát döntéséhez, William Ruto elnök pedig közölte, nem engedélyezik a tüntetéseket, mert a kormány „nem hajlandó elfogadni az anarchiát”.
A tüntetések annak nyomán kezdődtek, hogy a kormány szinte egyik napról a másikra törvénybe iktatta a lakosság körében igen népszerű adóemeléseket, s bár a bíróság elrendelte a törvény egyes részeinek ideiglenes leállítását, a kormány ennek ellenére is folytatta és megemelte a kőolajtermékek adóját, ami a benzinárak és az alapvető élelmiszerek látványos és jelentős drágulásához vezetett.
Herman Manyora veterán politikai elemző a CNN-nek nyilatkozva rámutatott, a kenyaiak azért kezdtek ilyen heves és erőszakos tüntetésekbe, mert úgy érzik, Ruto elnök cserben hagyta őket, hiszen korábban azzal kampányolt, hogy számára a szegények jelentik a prioritást, s ígéretet tett arra, hogy javítja megélhetésüket.
Ehhez képest 10 hónappal a hivatalba lépése után a megélhetési költségek brutálisan emelkedtek, ráadásul az újabb és újabb adóemelések sora csak tovább rontott az életkörülményeken, és szinte megfizethetetlenné tette a megélhetési költségeket.