Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Van egy hatalmas bökkenő Magyar Péter egymillió forintos minimálbér-ígéretével

Maga az összeg is hihetetlennek tűnik, de még ha ezt félre is tudjuk tenni, alapvető problémák vannak a nagyratörő tervvel.

...svg content...Fotó: MTI/Bodnár Boglárka
Belpolitika

Takács Petra

Szerkesztő

Ahogy arról korábban is beszámoltunk, Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke és európai parlamenti képviselője vasárnap jelentős ígéretet tett: 2027-re megduplázná a jelenlegi magyar minimálbért, ami elmondása szerint 2030-ra elérné az egymillió forintos összeget. E kijelentés komoly vitákat váltott ki, hiszen a javasolt összeg nagysága és megvalósíthatósága számos kérdést vet fel a munkáltatók és a munkavállalók körében egyaránt. Az elképzelés szerint Magyarország a legmagasabb minimálbérrel rendelkezne az Európai Unióban, megelőzve Luxemburgot is.

A javasolt minimálbér euróra átszámítva 2027-re 1400 eurót, 2030-ra pedig 2600 eurót jelentene. Ha ezeket az összegeket összehasonlítjuk az uniós minimálbérekkel, láthatjuk, hogy a 1400 eurós minimálbér a hetedik legmagasabb lenne az EU-ban, a 2600 eurós minimálbér pedig a jelenlegi első helyezettet, Luxemburgot is megelőzné.

Egymilliós minimálbér Magyarországon: reális elképzelés vagy vágyálom?

A Tisza Párt vezetője szerint a kormány saját hatáskörben dönthet a minimálbér emeléséről, ám a jelenlegi gyakorlat ezt nem támasztja alá: az Európai Unió irányelvei és Magyarország jogi keretei szerint a minimálbérről a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) tárgyalásain születik megállapodás. Mint ismert, a VKF egy háromoldalú egyeztető platform, melyen a munkáltatók, a munkavállalók és a kormány közösen hoznak döntéseket. Noha a kormányzatnak van megállapítási joga, a végleges döntést a szakszervezetekkel és a munkáltatói szervezetekkel való egyeztetés előzi meg.

A Tisza Párt javaslata kapcsán Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára a Világgazdaság megkeresésére elmondta, a párt nem kérte ki a véleményüket, ami már önmagában is problémás. Noha a VOSZ-nál nyitottak lennének az egyeztetésre, a főtitkár szerint a Magyar Péter által felvázolt minimálbér-összegek inkább vágyálmok, mint reális célok. Perlusz hasonlatot is hozott: olyan ez, mintha valaki azt ígérné, hogy a magyar labdarúgó-válogatott megnyeri a világbajnokságot.

Perlusz László emlékeztetett arra, hogy a kormány eddig soha nem döntött a minimálbér megállapításáról a VKF egyeztetései nélkül. Még a koronavírus-járvány idején is kivártak, amíg a vállalkozók és a szakszervezetek megállapodásra jutottak.

Szintén fontos említést tenni az EU-ról az ügy kapcsán: az Európai Unió célja, hogy minden tagállamban biztosítsák a minimálbér emeléséről szóló egyeztetéseket a munkavállalók és a munkáltatók között. A Tisza Párt javaslata ezzel szemben olyan helyzetet eredményezne, ahol a kormány egyedül döntene a minimálbérről, ami viszont ellentmond az uniós szabályoknak és az évek óta működő hazai gyakorlatnak is.

Szijjártó Péter elfogadhatatlannak tartja az izraeli vezetés elleni elfogatóparancsot

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter elégedetlenségét fejezte ki amiatt, hogy nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki az izraeli miniszterelnök és a védelmi miniszter ellen.