Hasznos tippek, mit tehetünk még az elszálló rezsiszámlák ellen
Az Eurostat 2020-as adatai alapján a fűtés és a vízmelegítés a két legtöbb energiát fogyasztó terület a háztartásokban, ám más dolgokra is érdemes odafigyelni.
Az elmúlt évtizedet tekintve sosem voltak olyan magasak a megélhetési költségek, mint most, amelyek jelentős részét az energiaszámlák kifizetése teszi ki, így a takarékosságra minden eddiginél nagyobb hangsúly került.
Az Eurostat 2020-as adatai alapján nyilvánvalóvá vált, hogy a fűtés (63,7%) és a vízmelegítés (16,3%) a két legtöbb energiát fogyasztó terület a háztartásokban, a főzés (6,7%) pedig a negyedik helyre került, így ezen esetekben is érdemes odafigyelni.
A Portfolio összeállításában mindemellett sok-sok hasznos tipp kapott helyet, kezdve a mosógéphasználattal, amelynél az a legjobb, ha elindítás előtt megvárjuk, míg teljesen megtelik a gép, kevésbé szennyezett ruháknál pedig a 30 fokos mosás és a rövid program is elegendő lehet.
Ecetes öblítéssel a mosógép élettartamát tudjuk növelni, mert így a szűrőből is könnyen kijön a vízkő, a takarításhoz és a főzéshez pedig viseljünk kötényt, míg az áztatáshoz az összegyűjtött fürdővíz is kiváló.
A szárítógépek kapcsán az egyik legjobb döntés, ha minél kevesebbet használjuk őket, és inkább teregetünk, a mosogatógépek esetében pedig ne pazaroljunk vizet előöblítésre, hiszen az utóbbi 10 évben gyártott gépek már ezt is elvégzik.
A megfelelő hőfok is sokat számít
Bojler esetében fontos, vegyük lejjebb a vízmelegítő hőmérsékletét, ha hosszabb ideig nem vagyunk otthon, elektromos eszköznél pedig általában elég, ha max. 50-60 Celsius-fokra állítjuk a melegítés hőfokát, továbbá az évenkénti vízkőtelenítésről se feledkezzünk el.
Ha sütőről vagy főzőlapról van szó, lényeges, hogy az edény mindig illeszkedjen a főzőlap méretéhez, különben energia megy kárba, s elsősorban a kerámia vagy üveg sütőedények ajánlottak, mert jobban tartják a hőt, míg a sütés utolsó 5 percében már nyugodtan ki lehet kapcsolni a sütőt.
A vízforraló kapcsán arra érdemes odafigyelni, hogy mindig csak annyit forraljunk, amennyit valóban kell, a vasalást pedig mindig teregetés előzze meg, mert így elkerülhető vagy csökkenthető a vasalandó mennyiség.
A végére már csak a fagyasztó és a hűtő maradt, amelyek a hét minden napján 24 órában üzemelnek és fogyasztják az energiát, így figyeljünk oda, hogy megfelelő hőfok legyen beállítva (hűtő: 5°C, fagyasztó: -18°C), lehetőleg ne érje őket hőhatás, a hátoldalukat pedig mindig tartsuk tisztán.