Háromszor kisebb eséllyel kapják el a koronavírust a szemüvegesek
Azok az emberek, akik napi szinten hordanak szemüveget, háromszor alacsonyabb fertőzési kockázatoknak vannak kitéve.
A koronavírus főként úgy terjed, ha valaki az orrát, szemeit és száját piszkálja, majd később megérinti kezével akarva-akaratlanul az embereket, akiknek hasonló módon kerülhet be a kórokozó a szervezetükbe.
Indiai kutatók rájöttek, hogy a szemüveget viselő személyek sokkal kevesebbszer dörzsölik meg a szemüket, ezáltal kisebb eséllyel kapják el a covid-fertőzést – írta az Independent hírportál.
A szakértői elbírálásra váró tanulmányban összesen 223 férfit és 81 nőt vizsgáltak meg India északi régióiban található kórházakban 2020 nyarán mintegy két héten keresztül. A páciensek életkorát 10 és 80 év között határozták meg, ezen felül mindegyikük covid-tünetekben szenvedett.
A vizsgált betegek 19 százalékánál látáshibát állapítottak meg, ők kivétel nélkül szemüveget viseltek. Bebizonyosodott, hogy azok az emberek, akik nem hordtak szemüveget, átlagosan 23-szor érintették meg az arcukat óránként, míg a szemüvegesek csupán háromszor.
Mindezekből kifolyólag kiderült, hogy a szemüvegesek kétszer-háromszor kevesebb eséllyel kaphatják el a koronavírust látáshiba nélkül élő embertársaikhoz képest.
A tanulmány főszerzője figyelmeztetett, csakis kellő kézfertőtlenítéssel és rendszeres kézmosással kerülhetjük el a fertőző vírusrészecskék nyálkahártyába való bejutását, egyúttal azt javasolják a kontaktlencsét viselőknek, térjenek át inkább a szemüvegre pandémia idején a rizikók minimalizálása végett.