Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
367,69 Ft
Euró
394,73 Ft
Font
465,63 Ft
Bitcoin
61,334 $

Három kínai kémet utasítottak ki Nagy-Britanniából, akik újságírónak adták ki magukat

Hivatalosan is kiutasított három kínai kémet az Egyesült Királyság, akik az elmúlt év során újságírónak adták ki magukat

Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A napilap arról számolt be egy névtelen kormányzati forrás alapján, hogy a három illető Peking hírhedt Állambiztonsági Minisztériumának volt a tagja. A brit titkosszolgálatok azonban lebuktatták őket, és azonnali hatállyal visszaküldték Kínába.

A kormányzati forrás azt állította, hogy a kémek újságírónak adták ki magukat, egészen pontosan három különböző kínai hírügynökség alkalmazottainak az elmúlt 12 hónap során, azonban nem nevezte meg a három szóban forgó hírügynökséget. Soron kívül Rendőrségi vizsgálat indult a szamárköhögéses járványügyi ellenőr ügyében

Ez egy újabb feszültségi forrás innentől a brit-kínai kapcsolatokban, mely az elmúlt idők során egyébként is mélypontra jutott. Pekingnek ugyanis nem tetszik, hogy a britek heves kritikákkal illették a Hongkongi tüntetőkkel való leszámolást, és a hszincsiangi ujgurok brutális jogtiprását.

Ezen felül megtiltották a Huawei-nek, hogy ők építsék ki a brit 5G-telefonhálózatok, elsősorban nemzetbiztonsági kockázatokra hivatkozva. Csütörtökön újabb fordulat érkezett, ugyanis elvették a kínai CGTN hírhálózat licencét, miután a brit hatóságok állítása szerint törvénysértően jártak el.

A szabályozószerveknek ugyanis az volt az első számú kritikája, hogy a CTGN tulajdonosa, a Star China Media nem tudta bizonyítani, hogy szerkesztői szabadság van a médiumon belül, és arról sem sikerült megnyugtatást adni, hogy egy tulajdonosváltás esetén független lenne-e a Kínai Kommunista Párttól.

A CGTN-t egyébként már korábban is súlyos kritikák érték, hiszen hiába egy angol nyelvű nemzetközi hírsugárzó, gyakran közvetítették a Kínát vasmarokkal irányító kommunista párt propagandáját. Az Egyesült Államokban már például nem is független médiaként kategorizálják őket, hanem állami televízióként.