Ez a három dolog veszélyezteti legjobban az emberiséget
Az amerikai külügyminiszter az afrikai országokban uralkodó politikai válsághelyzet apropóján osztotta meg gondolatait az aktuális szituációról.
Antony Blinken az amerkai kormányzat kontinensre vonatkozó politikáját vázoló beszédében azt mondta, hogy a növekvő szélsőségesség, a növekvő tekintélyelvűség és a kirobbanó korrupció Afrikában veszélyezteti a demokráciát, az emberi jogokat és a világ népességének jelentős részének jövőjét.
A külügyminiszter előzőleg Kenyában tárgyalt. A nigériai fővárosban, Abujában az ország vezetőinek és tisztviselőinek jelezte, hogy az USA eredményeket vár tőlük, beleértve azt is, hogy példát mutassanak etiópiai és szudáni kollégáiknak – írta az MTI.
Az önkényuralom világszerte terjed – mondta a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége regionális tömbjének abujai székhelyén tartott beszédében. A szólás- és gyülekezési szabadságot fenyegető fenyegetésekre hivatkozott, és arra, hogy Afrikában idén már legalább négyszer buktattak meg polgári kormányokat.
Eközben a kormányok egyre kevésbé átláthatóak – mondta Blinken. Ezt látjuk Afrika-szerte, a vezetők figyelmen kívül hagyják a határidőket, manipulálják vagy elhalasztják a választásokat, kihasználják a társadalmi sérelmeket a hatalom megszerzésére és fenntartására, letartóztatják az ellenzéki személyiségeket, lecsapnak a médiára, és megengedik a biztonsági szolgálatoknak, hogy brutálisan érvényt a világméretű korlátozásoknak – tette hozzá.
Az amerikai külügyminiszter szerint az erőszakos szélsőségesek, a bűnözők és a belső fegyveres konfliktusok jelentette fenyegetések nagyon is valósak. Ahogyan az is, hogy destabilizálhatják a nemzeteket és a régiókat, alááshatják a fejlődést és humanitárius katasztrófákat idézhetnek elő.
Blinken leszögezte: a válasz egy része a hatékony és professzionális biztonsági erők és a helyi bűnüldözés, amelyek képesek megvédeni a polgárokat, miközben tiszteletben tartják az emberi jogokat.
A nigériai biztonsági erőket már régóta vádolják azzal, hogy műveleteik során megsértik az emberi jogokat, és az érintett személyzet gyakran elmenekül az igazságszolgáltatás elől. Egy, a kormány által támogatott testület szerint 2020 októberében a hadsereg tüzet nyitott egy tüntetésre az ország gazdasági központjában, ahol több százan tiltakoztak a rendőri brutalitás ellen, 11 embert megölve és sokakat megsebesítve.
Blinken elmondta, hogy az Egyesült Államok várja a vizsgálat teljes eredményét, és részben a felelősök felelősségre vonása alapján fog dönteni a Nigériának történő fegyvereladásokról.
Várjuk az állam és a szövetségi kormány válaszát az eredményekre, és elvárjuk, hogy azok olyan lépéseket tartalmazzanak, amelyek biztosítják az elszámoltathatóságot, és foglalkoznak az áldozatok és családjaik sérelmeivel – mondta a nigériai külügyminiszterrel, Geoffrey Onyeamával közösen tartott csütörtöki sajtótájékoztatón.
Blinken nigériai látogatása a második állomása a kontinensen tett, három országot érintő körútjának, amely Kenyában kezdődött és Szenegálban ér véget.