Vietnámi, mongol és fülöp-szigeteki vendégmunkások tölthetik fel a munkaerőpiacot
A munkaerőpiaci gondok következtében a szerb és ukrán munkaerő mellett az Európai Unióban és hazánkban is megjelenhetnek egyéb harmadik országbeli vendégmunkások is.
Bármely munkaerő-kölcsönző kölcsönözhet Szerbiából vagy Ukrajnából érkezett munkavállalókat, azonban egyéb harmadik országból (például Vietnám, Indonézia, Mongólia vagy a Fülöp-szigetek) csak azon szolgáltatók tehetik ezt meg, akiket a tavaly szeptemberben életbe lépett kormányrendelet értelmében minősítettek. Ilyen foglalkoztatói státuszt szerzett a Work Force HR szolgáltató, így még több országból toborozhat a cég munkaerőt, hogy enyhítsék a munkaerőpiaci gondokat.
2021-ben a Work Force 14 partnerének közel ezer külföldi munkavállalót kölcsönzött, ez a tapasztalat pedig szükséges volt ahhoz, hogy a szükséges minősítést megkaphassák. Czellecz Zoltán, a Work Force operációs igazgatója szerint egyre éleződik a verseny Európában az Ukrajnából, Szerbiából vagy más balkáni országokból érkező munkavállalók iránt, ez pedig döntésre ösztönzi a magyar cégeket is: vagy versenybe szállnak ezekért a munkavállalókért, vagy élnek a kormányrendelet adta lehetőséggel.
A cég eddigi tapasztalatai szerint eddig főként a gyártás, termelés és a logisztika területén helyezkednek el leginkább a külföldi munkavállalók, azonban a belföldi turizmus beindulásával sokan visszatértek a korábbi munkahelyeikre, amik a vírus folytán bezárásra kerültek, így sok cég leállította a tervezett létszámbővítést, ráadásul csökkenthetik is a meglévő létszámot.
2022-ben a Work Force-nál arra számítanak, hogy jelentős javulás áll be az alapanyag-, illetve alkatrészellátásban, így a munkaerő iránti kereslet is új lendületet kap majd, ennek kiszolgálására pedig elengedhetetlen lesz a harmadik országbeli munkaerő toborzása – közölte a Napi.