Két év alatt harmadára csökkent a pályakezdő tanárok száma
A legnagyobb probléma, hogy nincs utánpótlás.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma Szél Bernadett független parlamenti képviselő kérésére tette közzé azt a statisztikát, amelyből kiderül, hogyan alakult az iskolai munkaerőhelyzet az elmúlt években. Az eredmény cseppet sem pozitív, az adatok alapján ugyanis míg 2018-ban hatezer új pedagógus állt munkába, 2020-ra ez a szám kétezerre csökkent.
Az RTL Híradója szerint a tanárok hiába követelik évek óta, hogy a bérek alapja a mindenkori minimálbér legyen, a kormány ezt nem teljesíti. A nemrég adott 10 százalékos emelés sem a fizetésre vonatkozik, hanem csupán a bérpótlékra, Orbán Viktor szerint ugyanis a gazdasági helyzet nem ad lehetőséget nagyobb emelésre.
Az iskolákban egyre kevesebb a tanár, aminek oka főleg az utánpótlás hiányában keresendő. A bruttó 145 ezer forintos kezdőbér nem jelent vonzó perspektívát a frissen végzett pedagógusok számára. A tanárhiány miatt már negyedéves, oltott tanárszakos hallgatóknak is állást kínált több tankerületi központ is.
„Az a helyzet, hogy akik jönnek is a pályára fiatalok, pillanatok alatt elhagyják azt, mert ilyen összegekkel, ilyen bérekkel egyszerűen nem lehet az életet megkezdeni”
– nyilatkozta Nagy Erzsébet, a PDSZ választmányi tagja.
Széll Bernadett szerint ez egy tragikus folyamat, és hozzátette, a Fidesz 12 év alatt, amióta kormányon van, nem tett semmit azért, hogy a probléma megoldódjon. Az arról szóló statisztikák, mennyivel csökkent az elmúlt években a tanári képzésre jelentkezők száma, nem nyilvánosak.