Egyre jobban elterjednek a hangalapú átverések, a fiatalok kerültek a kiberbűnözők célkeresztjébe
A technológia fejlődése tálcán kínálja a visszaélési lehetőségeket, a szélhámosok egy ráadásul mindig lépéssel előrébb járnak.
Napjainkban a Z generáció mintegy 84 százaléka használja a szöveges mellett a rövid hangüzeneteket, melyek azonban ma már a videókhoz hasonlóan manipulálhatók a mesterséges intelligenciát használó, illetve inkább kihasználó programokkal.
Az Egyesült Államokban csak az előző évhez képest mintegy 245 százalékkal emelkedett meg a hangüzenetekkel kapcsolatos visszaélések száma. Jason Glassberg, a Casaba Security alapítója pedig arra figyelmeztetett, hogy egyre többen dőlhetnek be ezeknek a fiatalabb korosztályból is.
Aaron Painter, a Nametag biztonsági megoldásokat kínáló cég vezérigazgatója szerint az úgynevezett audio-deepfake technológiák az élet számos területén kockázatot jelentenek majd, és a felderítésükhöz szükséges eszközöknek is fejlődniük kell.
„A probléma az, hogy ez egy macska-egér játék. A mesterséges intelligencia a mesterséges intelligencia ellen. Valaki mindig egy kicsit előrébb jár. És manapság egyre gyakrabban a rosszakarók azok, akik egy lépéssel előrébb járnak” – tette hozzá.
De mivel buktathatjuk le őket? A szakember szerint érdemes lehet a gyanús szereplőket egy másik kommunikációs csatornán elérni és ellenőrizni a hitelességüket. Emellett felhívta a figyelmet rá, hogy a deepfake-hangfelvételekben nincsenek sem külső zajok, sem légzéshang – bár ezeket könnyedén lehet utólag is pótolni – írja a Cybernews.