Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Elítélték a hamis Covid-tesztekkel üzletelő csalókat, 133 sértett szerepel az ügyben

Elítélték a hamis Covid-tesztekkel üzletelő csalókat, 133 sértett szerepel az ügyben

Elítélték a hamis Covid-tesztekkel üzletelő csalókat, 133 sértett szerepel az ügyben
Fotó: Unsplash

Három férfi ellen hozott ítéletet a bíróság, miután hamis PCR-tesztekkel több mint 130 embert és céget vertek át.

A koronavírus-járvány kezdeti szakaszát kihasználva három férfi évekkel ezelőtt olyan bűncselekményt követett el, amely nemcsak jelentős anyagi kárt okozott, hanem súlyosan veszélyeztette az egészségügyi védekezés hitelességét is. Az ügyben most született ítélet, miután a Pesti Központi Kerületi Bíróság mindhárom vádlottal szemben büntetést szabott ki.

A nyomozati iratok alapján a bűncselekmény szervezője egy 51 éves férfi volt, aki 2020 tavaszán döntött úgy, hogy a világjárvány zűrzavarában hamis PCR-tesztekkel próbál hasznot húzni a kialakult helyzetből. Ennek érdekében beszerezte az orvosi mintavevő pálcákat, amelyeket aztán saját címkével, csomagolással és használati utasítással látott el, úgy téve, mintha azok valódi gyorstesztek lennének. A csomag azonban valójában nem tartalmazott kimutatásra alkalmas anyagot, emiatt minden teszt negatív eredményt adott.

A csalás kivitelezéséhez a férfi egy fedőcéget is bevont, ehhez pedig egy 49 éves ismerőse nyújtott segítséget. Ez utóbbi férfi olyan céget bocsátott rendelkezésre, amely valós gazdasági tevékenységet nem folytatott. A cég ügyvezetőjeként egy harmadik személy, egy 66 éves stróman került bejegyzésre, akinek büntetőjogi felelőssége később szintén megállapításra került, amiről a 24.hu is beszámolt.

A megtévesztő tesztek

A megtévesztő teszteket az elkövetők internetes hirdetéseken keresztül népszerűsítették, és saját weboldalt is működtettek az értékesítéshez. A hamis termékeket rendkívül magas áron kínálták, a beszerzési költségekhez képest akár kétszázszoros haszonkulccsal. Az ügyfelekkel álnéven tartották a kapcsolatot, így próbálva elkerülni az azonosítást.

A lebukás akkor történt, amikor az egyik vásárló kételkedni kezdett a tesztek megbízhatóságában, és bejelentést tett a gyógyszerészeti hatóságnál. A vizsgálat során kiderült a csalás valódi mértéke, a hatóság pedig feljelentést tett. A nyomozás során megállapították, hogy az ügynek 133 magánszemély és vállalkozás vált sértettjévé, a becsült kár meghaladja a 7 millió forintot.

A Budapesti VI. és VII. Kerületi Ügyészség vádat emelt az 51 és 49 éves férfi ellen, akik ellen többek között egészségügyi termék meghamisításának és üzletszerűen elkövetett csalásnak a vádja is szerepelt. A 66 éves stróman ellen közokirat-hamisítás miatt indult eljárás.

Az ítélet szerint az ötletgazda 51 éves férfi 2 év börtönbüntetést kapott, öt év próbaidőre felfüggesztve, valamint csaknem 5 millió forintos pénzbírsággal is sújtották. Társa, a fedőcég biztosítója 2 év letöltendő szabadságvesztést kapott, a strómanra pedig 325 ezer forint pénzbüntetést szabtak ki. Az ügyészség az 51 éves vádlott esetében fellebbezést nyújtott be, és súlyosbítást, azaz letöltendő börtönbüntetést indítványoz.