Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Felfedezték a Halálcsillag tökéletes mását a világűrben

Asztronómusoknak először sikerült lencsevégre kapniuk közvetlenül felrobbanása előtt az univerzum egyik legnagyobb vörös szuperóriását.

...svg content...W. M. Keck Observatory/Adam Makarenko
Világűr
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Rendkívül nehéz éppen akció közben detektálni a szupernóvákat, azonban a Berkeley Egyetem csillagászainak mégis sikerült nyomon követniük ezt az egészen ritka folyamatot, mégpedig az egyik hawaii teleszkóp segítségével.

A 2020 nyarán az NGC 5731 galaxis szívében felfedezett, (SN) 2020tlf névre keresztelt vörös szuperóriásról korábban nem hitték, hogy a halálán lehet, ám bő egy évvel később rájöttek, hogy az összeomlás szélére kerülhet, így érdemesnek találták ráirányítani a távcsöveket. Soron kívül Orbán Viktor elmondta, mennyire vagyunk biztonságban az ukrajnai háború kapcsán

A megfigyelésnek történelmi jelentősége volt, hiszen először tudták végignézni, amint egy gigantikus méretű, a Nap tömegének közel tízszeresét tartalmazó, a Földtől több mintegy 120 millió fényévre lévő óriáscsillag felrobban.

Különösen érdekesek voltak az asztronómusok számára a csillagról a szupernóva előtti utolsó négy hónapban gyűjtött adatok, amik extra fényt jeleztek a környéken, amelyek arra utalhattak, hogy valami készülődik, és szinte elképzelhetetlen mennyiségű energia halmozódhat fel a belsejében.

„Olyan volt az egész, mintha egy ketyegő időzített bombát néztünk volna. Eddig még egyszer sem bukkantunk ilyen heves aktivitásra a galaxis mélyén, nem még egy haldokló vörös szuperóriáscsillag képében, ahol az ilyen emissziók szinte mindig hatalmas robbanással végződnek” – magyarázta Raffaella Margutti, a Berkeley Egyetem csillagásza.