Hadházy Ákos is reagált arra, hogy Karácsony kihátrált Tóth Csaba mögül
Karácsony Gergely, az MSZP-Párbeszéd-LMP miniszterelnök-jelöltje és Budapest főpolgármestere meglepő kijelentést tett a tegnapi vitán.
Az előválasztás második, RTL Klubon rendezett vitája során Karácsony Gergely bejelentette, hogy nem fogja tovább támogatni Tóth Csabát, az MSZP zuglói országgyűlési képviselőjét az egyre nagyobb csatának teret adó körzetben.
A kijelentésre reagáló kérdést követően pedig azt is kijelentette a főpolgármester, hogy a Momentum által jelölt, MMM által támogatott Hadházy Ákos mellett teszi le a voksát, aki a Telex megkeresésére reagált is a bejelentésre:
Hadházy hozzátette, hogy Karácsony felismerte ezt a pillanatot és változtatott, valamint azt is felismerte, hogy egy bizonyos ponton túl már nem lehetséges kompromisszumot kötni a vállalhatatlannal. Mint fogalmazott, szerinte a főpolgármester jó döntést hozott, amivel egyel közelebb kerültek a közös célhoz.
Tóth Csaba kapcsán már évek óta felmerül a korrupció gyanúja, amelyek Ács Dániel, a 444 újságírójának parkolási ügyekről szóló dokumentumfilmjét követően csak megerősödtek, még maga Karácsony Gergely is utalt egy háttéralkura később.
Hadházyval szemben az volt sokáig a kritika, hogy bár folyamatosan sejteti Tóthtal kapcsolatban a korrupciót, nem hozott konkrét bizonyítékot. A kettejük közötti, ZuglóTV-ben rendezett vita során azonban ez is megváltozott.
Hadházy ugyanis dokumentumokat mutatott szövevényes gyártelep-történetről, amely akkor először látott nyilvánosságot. Az ügy kiindulópontja, hogy Tóth Csaba még 2012-ben értékbecslést kért egy XXII. kerületben található gyártelepre, amelyet akkor 390 millió forintra becsültek.
Ezt követően Tóth szülővárosában, Zalaegerszegben három személy megalapította az Első Lépés Inkubátorház nevű alapítványt. Ez a három személy viszont ezer szállal köthető a zuglói politikai élethez:
- Békefi László, Zugló jelenlegi átláthatósági biztosa
- Hajdú Flórián, Zugló MSZP-s alpolgármestere
- Funtig Zoltán, Zugló szerződéses partnere, aki a be nem fizetett parkolási díjak behajtásáért felel
Tóth Csabának és feleségének van egy közös cége, amely a Tigris-1993 Kft nevet viseli, ez pedig 2013-ban 111 millió forint értékben nyújtott kölcsönt az Employers Consulting Kft-nek, amelynek a tulajdonosa Funtig Zoltán, ügyvezetője pedig Menyhárt Bizsán, aki Tóth Csaba egyik Vas megyei szocialista kollegája volt.
Az Employers Consulting Kft pedig éppen 111 millió forintos kölcsönt adott az Első Lépés Inkubátorház Alapítványnak, amely pedig éppen azt a XXII. kerületi gyártelepet vásárolta meg ugyanekkora összegért, amire Tóth értékbecslést kért.
Erre rá két nappal a gyártelep tulajdoni lapjáról lekerült az 550 millió forintos jelzálog, helyére pedig Funtig Zoltán cégének vételi joga és a 111 millió forintos jelzálog került. 2016-ban pedig a vételi jog és a jelzálogjog is átkerült Tóth Csaba cégéhez, a Tigris-1993 Kft-hez került.
Habár meglehetősen szövevényes és többlépcsős a történet, a lényege nagyon leegyszerűsítve az, hogy több jogi személy közbeiktatásával jelentősen áron alul jutott Tóth Csaba érdekeltségébe a szóban forgó XXII. kerületi gyártelep.