Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Hadházy még megúszhatja, de később jöhet a szigorítás, ha valaki nem tesz időben esküt

A javaslat szerint, ha mindez a képviselő „önhibájából” történik, elveszíti a választóktól kapott képviselői mandátumát.

...svg content...Fotó: Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő, mint beadványozó a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) ülésén a Nemzeti Választási Iroda (NVI) Alkotmány utcai székházában az országgyűlési választás és gyermekvédelmi népszavazás napján, 2022. április 3-án. MTI/Soós Lajos
Belpolitika
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A hírek szerint a képviselői eskütételre vonatkozó szabályok jelentős módosítására tehet javaslatot az Országgyűlés Igazságügyi Bizottsága, ehhez pedig a május 2-i alakuló ülést bojkottáló Hadházy Ákos független képviselőt állították negatív példaként.

A hvg.hu értesülése szerint a tervezett változtatások nem érintik Hadházy konkrét ügyét, tehát hamarosan esküt tehet, ugyanakkor az Igazságügyi Bizottság keddi, 13 órakor kezdődő ülésére készített állásfoglalás-tervezet hosszasan és keményen bírálja a független képviselőt.

A szöveg alapján Hadházy Ákos „önhibájából nem jelent meg és nem tett esküt az Országgyűlés 2022. május 2-i alakuló ülésén, azonban már az azt követő napon, írásban jelezte a házelnök felé eskütételi szándékát, annak ellenére, hogy a képviselő – a médiában megjelent nyilatkozataival – kétségbe vonta a parlament legitimitását”.

Ezáltal érdemesnek tartják a hatályos szabályozás módosítását, mert „az Országgyűlés azzal szembesült, hogy egyes képviselők – visszaélve a választók beléjük vetett bizalmával – tudatosan figyelmen kívül hagyják a jogaik jóhiszemű gyakorlására, valamint feladataik teljesítésére vonatkozó kötelezettségüket”.

Így a javaslattervezet kifejti, miszerint a részletszabályokat oly módon kell kidolgozni, hogy a képviselői eskü pótlólagos letételére biztosítva legyen a lehetőség, ehhez azonban a képviselőnek kérelmet kell benyújtania, benne megjelölve a távolmaradás okát.

A kérelem elbírálása során figyelembe kell venni, hogy a képviselő távolmaradása felróható ok miatt, vagy önhibáján kívül történt, mivel utóbbi esetben nem kerülhet hátrányosabb helyzetbe annál, mint aki szándékosan megtagadja a parlamenti munkát.

Emellett a szabályozásnak tartalmaznia kell az eskü pótlólagos letételére vonatkozó végső határidőt, ha pedig a távolmaradás okának igazolására nem kerül sor meghatározott időn belül, a képviselői mandátum elvesztését eredményezi.

Ez alapján egyértelműnek tűnik, hogy az Igazságügyi Bizottság további szigorításokkal igyekszik elejét venni a Hadházy politikai akciójához hasonló eseteknek, a javaslat célja pedig az, hogy akik „önhibájukból” huzamosabb ideig nem teszik le az esküt, azok veszítsék el a választóktól kapott képviselői mandátumukat.