Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Miközben Ukrajnában háború dúl, a WHO újabb járványhullám miatt aggódik

Az ukrán városok orosz csapások tömegével néznek szembe, és több mint egymillió civil menekül otthonából, miközben egy másik, láthatatlan ellenség kihasználhatja a helyzetet.

...svg content...Fotó: Fusion Medical Animation / Unsplash
Külföld

Czinder Tímea

Szerkesztő

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerdán kijelentette, az ukrajnai konfliktus a koronavírus-fertőzések megugrását okozhatja, ami még több szenvedéshez és halálhoz vezethet. Emberek milliói lendültek mozgásba, ami kiváló feltételeket teremt a vírus terjedéséhez; zsúfolt menedékházakat, kényszerű határátlépéseket és korlátozott hozzáférést az egészségügyi rendszerhez.

A WHO adatai szerint Ukrajna a járvány egyik legsúlyosabb hulláma előtt állt a háború kirobbanása előtt, február 4-én ugyanis rekordszámú, 43 778 beteget regisztráltak, és bár ez a szám kezdett visszaesni, a válság során az esetszám könnyen megugorhat a tesztelés hiánya miatt. Soron kívül Jelentős mennyiségű hó esett reggel óta: Pilisszentkereszt tartja a rekordot 22 centiméterrel

Ukrajna februárban kapta meg az első 500 000 adag vakcinát, és utolsóként kezdte meg több mint 40 milliós lakosságának beoltását, becslések szerint a lakosok csupán 37 százaléka van teljesen beoltva. Az egészségügyi szakértők egyetértenek abban, hogy a konfliktus újabb fertőzési hullámhoz vezet, amit szinte lehetetlen lesz nyomon követni a széteső felügyeleti rendszerek miatt.

„Minden el fog veszni a zajban. Ha feltételezzük, hogy a korházak még nyomon tudják követni a felvételi adatokat, sokkal nagyobb lesz a háborús sérültek beáramlása, mint a COVID-betegek száma”

– mondta Dr. Eric Toner, a Johns Hopkins Egészségbiztonsági Központ vezető tudósa.

Mivel az izolálás, karantén és tesztelés a háborús helyzet miatt szinte lehetetlenné válik Ukrajnában, a szakértőknek a környező országokat kell vizsgálniuk, hogy érzékeljék a COVID-19 terjedését. Dr. Waafa El-Sadr, a Columbia Egyetem epidológusa szerint a következő hetekben „sötétben fogunk tapogatózni azzal kapcsolatban, mi zajlik valójában a földön”.

A járványhullám az oltatlanokra és a legsebezhetőbb csoportokra jelent leginkább veszélyt, beleértve az alapbetegségekben szenvedőket, valamint azokat, akik olyan stresszhelyzetnek vannak kitéve, amely során korlátozott az élelmiszerhez és ivóvízhez való hozzáférés – számolt be a USA Today.

Szakértők szerint a COVID-19 legrosszabb hatásai a menekültek beoltásával, illetve az ukrajnai egészségügyi rendszerek és humanitárius szolgáltatások megvédésével enyhíthetők. Utóbbi nehézkessé vált, az egészségügyi dolgozókra ugyanis hatalmas terhet ró a háborús sérültek és koronavírus-fertőzöttek együttes ellátása.

„Az egészségügyi ellátás szentségét és semlegességét – beleértve az egészségügyi dolgozókat, a betegellátást, a szállítást és a létesítményeket -, valamint az ellátáshoz való biztonságos hozzáférés jogát tiszteletben kell tartani és védelmezni kell. Az egészségügy ellen intézett támadások sértik a nemzetközi humanitárius jogot”

– nyilatkozta Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója.

A WHO közölte, Kijevben hozzáférhetetlen az egészségügyi ellátás, így 5,2 millió dollár értékű segélyszállítmányt küld Lengyelországba az ukrán menekültek számára, remélve, hogy az eljut az országban maradt emberekhez. A szakértők szerint egyetlen biztos módja van a súlyos megbetegedések megelőzésének: meg kell állítani a háborút.