Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Az ukrán háború hatása elérte Egyiptomot, veszélyben az ország gazdasága

Az ellátási lánc összeomlása miatt drasztikusan emelkedik az energia és a gabonák ára, valamint a turizmusból származó bevétel is hiányzik a kasszából.

...svg content...Fotó: reamvacation / Twenty20
Afrika

Czinder Tímea

Szerkesztő

Az ukrajnai háború gazdasági hatása messzire elér, Egyiptomot az élelmiszerellátás összeomlása fenyegeti, miután az ország által importált búza, kukorica vagy éppen az étolaj nagy része Oroszországból vagy Ukrajnából származik.

A hihetetlen mértékű drágulás a szegényebb rétegeket sújtja; egy kiló paradicsom ára négyszeresére emelkedett, sok család képtelen tejtermékeket vagy gyümölcsöt venni a gyermekeknek. Az energiaárak is az egekbe szöktek, egy hirtelen jött betegség pedig újabb terhet róhat a háztartásokra, amelyek már nem tudják fizetni az orvosi költségeket. Soron kívül Gulyás Gergely Magyar Péterről: „Időben szóltam, hogy elmebeteg”

Kutatók és fejlesztési segélyszervezetek számításai szerint az Oroszország és Ukrajna között zajló háború a világ legszegényebbjeit érinti, és új válságot teremt a meglévő mellett. A két hadban álló ország sok nemzetet lát el búzával, étolajjal, műtrágyával vagy éppen energiával, a háború és a szankciók pedig hatással vannak az ellátási láncra.

Ian Mitchell, a Globális Fejlesztési Központ agytröszt munkatársa szerint a konfliktus további 40 millió ember elszegényedését okozta világszerte, és tízmilliók életét nehezíti. Az élelmiszerárak jelenleg 50 százalékkal magasabbak, mint fél évvel ezelőtt, ez pedig – a magas energiaárakkal együtt – óriási hatással lesz az alacsony jövedelmű országok lakosságára.

Egyiptom több mint 102 milliós lakosságából 70 millió ember az állami támogatások folytán jut kenyérhez és alapvető élelmiszerekhez. A világ legnagyobb búzaimportőrének új beszállító után kell néznie, és már tárgyalásokat folytat Franciaországgal és Indiával.

Állítólag a helyi gazdálkodók is több búzát vetnek, termésük 60 százalékát pedig eladják az államnak a nemzetközi piaci árnál alacsonyabb áron. Azok, akik ezt megszegik, pénzbírsággal és börtönbüntetéssel sújthatók – számolt be a ZDF.

A műtrágya és energia költségeinek emelkedése mellett a kukoricaimport elmaradása is komoly következményekkel járhat, az ország ugyanis nem termel a jószágok számára elegendő takarmányt. Ha nincs mivel etetni a szarvasmarhákat, nem lesz tej és hús sem.

A háború miatt az ország a turizmusból származó bevételtől is elesett, az oroszok és ukránok ugyanis nem látogatják többé a Vörös-tengert. Az ország arra kényszerült, hogy leértékelje valutáját, és hitelt kérjen a Nemzetközi Valutaalaptól. Szaúd-Arábia, Katar és az Emirátusok siettek segítségére milliárdos összegű segélyekkel.

A gazdag Öböl-országoknak gazdasági érdeke fűződik a kairói rezsim támogatásához, meg akarják előzni a 2008-ashoz hasonló kenyérlázadásokat, amelyek később az arab tavaszhoz vezettek. Elemzők szerint azonban a stratégia nem tartható hosszú távon, Egyiptomnak ugyanis már az ukrajnai háború előtt is voltak társadalmi és gazdasági problémái.

„Hogyan lehetséges, hogy Egyiptom az elmúlt években a világ harmadik legnagyobb fegyverimportőre lett, és most hiányzik az élelmiszerek kompenzálására szolgáló fontos deviza?”

– tette fel a kérdést Stefan Roll, a Tudományos és Politikai Alapítvány munkatársa.

A szakértő úgy véli, mindez a rossz gazdálkodás eredménye, és hozzátette, a társadalom érdekei végső soron elsőbbséget élveznek az uralkodó katonai rezsim érdekeivel szemben.

Ellenfelet kapott a magyar válogatott a Nemzetek Ligájában

Nagy izgalommal követhettük figyelemmel a Nemzetek Ligája A divíziójának osztályozós sorsolását, aminek a magyar válogatott is érintettje volt.