Gyurcsány: a gondolat önkénye a politikai önkény előszobája
Gyurcsány Ferenc, Magyarország egykori miniszterelnöke és a Demokratikus Koalíció vezetője is beszédet tartott 1956 alkalmából, amelynek során erős kritikával illette Orbán Viktort és a kormány hatalomgyakorlását.
Gyurcsány azzal kezdte, hogy 1956 csak egy van, de ez az egy sok arcát mutatja meg, amelyet természetesnek gondol. A DK elnöke szerint nagyon különböző megemlékezések vannak 56-ról, ami rendben is van:
Gyurcsány kifejtette, hogy a 20. századról is teljesen másként emlékezünk, ezt pedig az is befolyásolja, hogy kinek milyen a világlátása. Mint fogalmazott, másként viselkedik ebben a baloldali, liberális, polgári közvélemény és másként az önmagát jobboldali konzervatívnak mutató közvélemény:
„A mai kormány szuverenitást harcol ott, ahol önrendelkezés van, és szabadságot hazudik ott, ahol önkény van” – fogalmazott erősen a volt miniszterelnök, aki hozzátette, hogy együttműködni Európa népeivel nem az önrendelkezés feladása, hanem önkéntes egyesítése.
Gyurcsány úgy véli, hogy Magyarország a helyét ezer éve Nyugaton keresi, a jelenlegi magyar kormány viszont éppen ennek ellenkezőjét teszi. A DK elnöke erősen odaszúrt a kormánynak a jelenlegi politikáját illetően:
Hozzátette: Az a meggyőződés, az a magatartás, amely egyetlen gondolatot tekint kizárólagosnak, az a gondolat önkényét jelenti. A gondolat önkénye a politikai önkény előszobája, ahova Magyarország érkezett. Az a kormány, amely nem biztosítja a szabad szót, a szabad sajtót, a szabad egyházalapítás jogát az a kormány nem a nemzet szabadságát, hanem a hatalom önkényét hozza el.