Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
370,24 Ft
Euró
396,24 Ft
Font
467,89 Ft
Bitcoin
61,506 $

Működőképes minigyomrot állítottak elő laboratóriumban

A laboratóriumban növesztett miniszervek hihetetlen ütemben fejlődnek, új utakat nyitva a tudósok előtt a biológia, a betegségek és az új kezelések modellezésére.

...svg content...Cincinnati Children’s Hospital
Orvostudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Egy új tanulmányból megtudhattuk, a tudósok létrehozták az eddigi legfejlettebb gyomororganoidokat, amelyek három sejttípusból állnak, ezek pedig lehetővé teszik számukra, hogy összehúzódjanak és savat termeljenek.

A sejtkultúrák és az állatmodellek fontos részét képezik az orvosi kísérleteknek, de az eredmények nem mindig ültethetők át jól a humán tesztekre. Az utóbbi években kialakult helyettesítő eszközzé a laboratóriumban növesztett organoidok váltak – ezek valójában őssejtekből előállított apró, háromdimenziós szervek, amelyek hasonlóan működnek, mint a valódiak. Soron kívül Jöhet a felhőszakadás, másodfokú riasztást adtak ki Budapest környékére

A laboratóriumban eddig kifejlesztett organoidokból – beleértve az agyat, a tüdőt, a szívet, a vesét, a májat, a hasnyálmirigyet, az ereket és a gyomrot – szinte egy egész mini-embert létre lehetne hozni.

A Cincinnati Gyermekkórház Orvosi Központjának tudósai az eddigi legfejlettebb gyomororganoidokat növesztették többféle sejttípus felhasználásával, ami a természetes emésztőszervhez legközelebb álló képességeket biztosíthat a kutatók részére.

A csapat emberi pluripotens őssejtekkel kezdte, amelyek rávehetők arra, hogy a szervezetben számos más sejtté fejlődjenek. Ebben az esetben a tudósok a normális gyomorfejlődéshez szükséges három elsődleges csíraréteggé növesztették őket, mégpedig enterális neurogliális, mezenchimális és epiteliális prekurzorokká.

Ezekből olyan gyomorszövetet hoztunk létre, ami savtermelő mirigyeket tartalmazott, körülvéve simaizomrétegekkel, amelyek funkcionális bélneuronokat tartalmaztak, és a mesterségesen létrehozott antrális gyomorszövet összehúzódásait irányították” – magyarázta Alexandra Eicher, a tanulmány vezető szerzője.

Hogy az organoidokat még tovább erősítsék, a fejlesztés harmincadik napja környékén a kutatócsoport egerekbe ültette át őket, ahol véráramlással táplálva és a nagyobb tér miatt ezerszer nagyobbra nőttek, mint általában a sejtkultúrában. Még más, korábban hiányzó funkciókat is kifejlesztettek, például egy Brunner-mirigyet is létrehoztak, amely lúgos oldatot választ ki, ami megvédi a felső bélszakaszt a gyomor savasságától.

A kutatócsoport szerint a prekurzor sejtekből organoidokat növesztő technikát más miniszervekre is alkalmazni lehetne. A végső cél az, hogy a laboratóriumban igény szerint, transzplantáció apropóján teljes méretű szerveket lehessen előállítani – a tudósok álma minden bizonnyal az évtized végére valósággá válhat.

Problémássá válhat az otthonfelújítási program a szűk termékválaszték miatt

A jövő héten induló támogatási program terméklistája mindössze korlátozott választékot kínál a résztvevőknek.