Kritikus a gyógyszerészhiány Magyarországon
Aggasztó szintre jutott a munkaerőhiány a hazai gyógyszerész szakmában: hónapok óta nincs minden patikában szakember.
Évek óta kritikus gyógyszerészhiány uralkodik Magyarországon, és egy május 6-i rendelet már azt is kimondja, hogy nem kötelező a gyógyszerész jelenléte a fiókgyógyszertárakban. Csupor Dezső gyógyszerész kiemelte: ez nagyon nincs rendben, hiszen az új gyógyszerek kiadására csak egy szakember képes. Minden más megoldás nélkülözi a szakmát. Ezzel együtt a gyógyszerész arra is felhívta a figyelmet, hogy sokan, sokszor – tévesen – pultosnak nézik a kollégákat.
Miközben valójában ők azok, akik pár jól irányzott kérdéssel, komplex tanácsot tudnak adni a gyógyszerek szedését illetően – hangzott el az Economx videocastjában. A másik, munkaerőt kiváltó terv a gyógyszer-automaták bevezetése, amelynek indoka munkaerőhiányon túl a gyógyszervásárlás lehetőségének 24 órás megteremtése. Csupor Dezső hozzátette, nincsenek illúziói ezzel kapcsolatban: sajnos a gyógyszerészek társadalmi megítélése nem túl magas.
Emiatt sokan a gyógyszerautomatát fogják választani. Elmondása szerint az is problémát jelent, hogy kevesen választják az egyetemeken ezt a képzést, mert nem túl könnyű, ráadásul drága is. A fizetéseket illetően pedig a szakember még megjegyezte, az nem igaz, hogy annyira rosszak a bérek, hogy emiatt ne akarnának ez emberek gyógyszerészek lenni. Inkább arról van szó, hogy vannak helyek, amik vonzóbbak, míg mások kevésbé.
Korábban azt is megírtuk, hogy jöhet a kötelező online időpontfoglalás a rendelőkbe: a kormány új intézkedéseket vezetett be az egészségügyi ellátás hozzáférhetőségének javítására és az orvos végzettségű kormánytisztviselők bérezésére vonatkozóan. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy Bidló Judit, az egészségügy szakmai irányításáért felelős helyettes államtitkár szerint nem a kórházak bezárása a cél, hanem az, hogy hatékonyan tudjanak működni.