Megemeli a gyógyszeradót a kormány, eltűnhetnek egyes készítmények a patikákból
Ha az extraadó miatt egyes gyártók nem forgalmazzák tovább a készítményeiket a magyar piacon, az több ponton is érzékenyen érintheti a betegek ellátását.
Egy szerdán kihirdetett rendelet szerint a kormány megváltoztatja a gyógyszergyártókra kivetett extraadóztatás szabályait. Ez azt jelenti, hogy a támogatott, 10 ezer forintot meg nem haladó termelői áras gyógyszerek után 20%, az ennél drágábbak után az eddigi 28% helyett 40% extraadót kell a gyártóknak és forgalmazóknak befizetni július elsejétől.
Azt egyelőre nem lehet pontosan megállapítani, mi lesz a rendelet következménye, illetve a nemzetközi gyártók sem reagáltak még arra, hogy az említett feltételek mellett továbbra is forgalmazzák-e készítményeiket a magyar piacon, vagy inkább kivonják őket.
Ha a gyógyszergyártó cég nem vonul ki Magyarországról, de olyan készítménye van, amelynek gyártása bármi okból akadozik, akkor az ilyen termékekből elsősorban oda szállítanak, ahol a magyarországinál kedvezőbbek a forgalmazási feltételek – írta az Index.
A modern gyógyszerek közül már most is előfordulnak időszakos hiányok (pl. egyes inzulinok, véralvadásgátló szerek, daganatos betegeknek adható tápszerek), de az extraadó miatt olyan életmentő készítmények is a listára kerülhetnek, mint a súlyos allergiás rohamra használatos adrenalin-autoinjektor.
A Népszava beszámolója alapján ha egy gyógyszeripari cég úgy dönt, hogy kivonul a magyar piacról, az gyakorlatilag visszavonhatatlan szokott lenni, egy gyógyszerpiaci elemző pedig hozzátette, miszerint azt a következményt is magával hozhatja, hogy egyes hatóanyagok teljesen eltűnhetnek Magyarországról.