Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Drágák a gyógyszerek, mégis rengeteget dobunk ki

Az ételpazarlás mellett a gyógyszerpazarlás is nagy problémát jelent.

...svg content...Fotó: Unsplash
Külföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Az élelmiszerpazarlásról már korábban is írtunk, és úgy tűnik, a gyógyszerek sem végzik másként. A hírek szerint rengeteg lejárt szavatosságú vagy fel nem használt gyógyszer végzi a szemétben: tavaly 338,2 tonnát gyűjtött össze a Recyclomed Nonprofit Kft. – közölte a cég az Economx megkeresésére. Mint írják, egy év alatt nem sokkal csökkent a gyógyszerpazarlás mennyisége, 2022-ben összesen 341,5 tonna orvosságot dobtunk a gyűjtődobozokba. Havi bontásban 2023-ban 28,1 ezer kilogramm veszélyes hulladék került a papírdobozokba – teszik hozzá.

Országszerte négyezer gyűjtődobozba lehet bedobni a lejárt szavatosságú vagy fel nem használt gyógyszereket, az ország összes patikájában, és számos bioboltban, drogériában, sőt benzinkutakon is vannak gyűjtődobozok. A lakosságtól származó hulladék begyűjtésének költsége a gyártót terheli – jegyzik meg a cikkben. De fontos kiemelni azt is: a fel nem használt gyógyszer veszélyes hulladéknak minősül, tehát nem szabad a kommunális hulladékok közé kidobni. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Az Economx szerint a lakossági gyógyszerhulladék-gyűjtőbe helyezett termékek jelentős része, 93,9%-a bontott volt, vagyis valamilyen szinten felhasználták, mielőtt kidobták volna. A termékek 6,1%-a azonban bontatlan volt, ezek 29,3%-ának a szavatossága le sem járt. A kidobott gyógyszerek harmadának a szavatossága az előző egy évben járt le, 40,5%-nak pedig több mint egy éve – részletezik.

A probléma azonban nemcsak hazánkban égető: a gyógyszerhulladék csökkentésével uniós szinten is foglalkoznak, a tárgyalás alatt levő gyógyszercsomag is tartalmazza, hogy miként lehet optimalizálni a csomagolásokat, a betegtájékoztatókat, a kiszereléseket. Világszerte és Magyarország nagy folyóiban és tavaiban is kimutathatók a gyógyszermaradványok. A nem megfelelő hulladék-kezeléssel tehát a lakosság saját magát mérgezi – hangsúlyozzák.

Ebben a cikkünkben arra is kitértünk, miszerint kutatás bizonyítja, miért nem szabad egyből antibiotikumot adni a beteg gyereknek: az antibiotikum-rezisztencia mára ijesztő méreteket öltött, amit egy nemrég végzett ausztrál kutatás is bizonyít. Mindemellett azt is megírtuk, hogy akár hazánkban is lehetne a patikában beadatni az oltást. A Magyar Gyógyszerészi Kamara Kórházi-Klinikai Területi Szervezetének elnöke fejtette ki a véleményét egy itthon egyelőre még nem bevezetett lehetőségről, a gyógyszerészeti immunizációról.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.