Gyógyítanak és szaporodnak a világ első életképes robotjai
Az úgynevezett Xenobotokat mesterséges intelligencia tervezte, viszont emberi kéz által lettek összeszerelve, és képesek arra, hogy meggyógyítsák saját magukat.
A Vermont, a Tufts és a Harvard Egyetem továbbfejlesztette Xenobot névre keresztelt ötletét, így az eredetileg csak öngyógyításra képes robotoknak ma már a szaporodás sem okoz gondot – olvasható a Science Alert cikkében.
A Xenobotokat még jóval a covid-pandémia kitörése előtt, 2020 januárjában mutatták be azzal a céllal, hogy lerakják az első programozható mesterséges élőlények fundamentumait.
A robotok csupán félig gépek, ugyanis a megalkotásukhoz élő sejteket, köztük békaembriók szöveteit használták fel, amelyeket különféle elektródákkal és szenzorokkal vegyítettek.
A tudósok betáplálták az adatokat és a rendelkezésre álló eszközöket, majd a számítógép kikutatta, hogy azokból egy ilyen egyedet tudnának leggyorsabban előállítani – így születhetett meg a robot.
Már kezdetben is tökéletesen működtek a Xenobotok, képesek voltak tárgyakat arrébb mozdítani és alakba rendezni, a legnagyobb meglepetést azonban az okozta, hogy saját magukat is meg tudják gyógyítani, a rajtuk ejtett mikroszkopikus méretű sebeket ugyanis egyszerűen befoltozták.
Mostanra kiderült, hogy terjeszkedni szintúgy képesek, és genetikai módosítás nélkül is teljesen önjáróvá válnak, egyszóval szaporodnak anélkül, hogy emberi beavatkozás történne.