A gyerekek biztonsága érdekében már általánosban oktatnák a KRESZ-szabályokat
A cél az, hogy a kicsik ne azért biciklizhessenek a főúton, mert már betöltötték a 12. életévüket és a KRESZ szerint megtehetik, hanem azért, mert már felkészültek rá.
Berzai Zsolt alezredes, az Országos Balesetmegelőzési Bizottság Balesetmegelőzési Osztályának vezetője korábban arról beszélt, miszerint a gyerekek közlekedésre nevelése elsősorban a család feladata, s ennek megvan az oka.
Kifejtette, hogy a szülők, testvérek és más rokonok példamutatása van a legnagyobb hatással a kicsikre, illetve arra is, hogy mennyire lesznek szabálykövetők és udvariasak az utakon – írta a kozlekedesbiztonsag.hu.
Ám a 2023/2024-es tanévtől a mostaninál lényegesen hangsúlyosabban jelenne meg a tantervekben a közlekedési ismeretek oktatása, ezért közösen fogott össze az oktatásért is felelős Belügyminisztérium, az Oktatási Hivatal, az ORFK, valamint más, a közlekedésbiztonságért tenni akaró szervezet.
5-10 évben belül lesz érezhető változás
Az alezredes azt is elképzelhetőnek tartja, hogy a tanulóknak a közlekedési ismeretekből vizsgát kell majd tenniük, s a cél az, hogy egy gyerek ne azért biciklizhessen a főutakon, mert már betöltötte a 12. életévét és a KRESZ szerint megteheti, hanem azért, mert már felkészült rá.
Ehhez a kicsiknek el kell sajátítaniuk a biztonságos gyalogos és kerékpáros közlekedéshez szükséges szabályokat, az újfajta képzéshez pedig szakmai programot, kerettantervet és módszertani anyagokat is készítenek majd, bár érezhető változás csak 5-10 éven belül lesz az utakon.
Bár még csak most kezdték el kidolgozni a koncepciót, az már biztos, hogy egyetlen gyermek tanulmányi előmenetelét sem fogja befolyásolni, ha a közlekedési ismeretekből nem sikerül levizsgáznia, maximum egyes vezetői engedélyek megszerzését akadályozhatja majd.